• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Haziran 2020 Perşembe 02:05 | Son Güncelleme:

Koronayı tartışırken uçağı düşürmüşler

Koronayı tartışırken uçağı düşürmüşler

Pakistan'da geçen ay bir sokağa düşüp 97 kişiye mezar olan uçağın pilotlarının kokpitte koronavirüs tartışmasına girdikleri, bu yüzden de kontrolü kaybettikleri ortaya çıktı.

Pakistan Uluslararası Havayolları’na (PIA) ait Airbus 320 serisi yolcu uçağının 22 Mayıs’ta yaptığı kazaya dair ön araştırma raporu tamamlandı. Karaçi’de yerleşim bölgesine düşerek 97 kişiyi öldüren uçak kazasının ‘pilot hatasından’ kaynaklandığı kesinleşti. Soruşturmaya göre, pilotlar iniş sırasında koronavirüs salgınını tartışıyordu ve uçağa yeteri kadar odaklanmadı.

BAKAN: ÇOK GÜVENDİLER

Pakistan Federal Havacılık Bakanı Sarwar Han, pilotların uçağı indirmeye çalıştıkları sırada otomatik pilotu devre dışı bıraktıklarını belirtti. “Maalesef pilot kendine fazlasıyla güveniyordu” diyen Han, uçağın karaya yaklaşırken olması gereken irtifanın iki katından daha yüksekte uçtuğunu aktardı. Bu nedenle pilot ve hava trafik kontrolörlerinin standart uçuş protokollerini görmezden geldiği, bunun da uçağın motorlarına zarar verecek bir inişe yol açtığı belirtildi. 

Khan, karakutuyu dinlediğini ve son ana kadar tüm konuşmaların kayıt altında olduğunu söyledi.

SON 8 YILIN EN BÜYÜK KAZASIYDI 

Pakistan’ın son sekiz yıldaki en büyük uçak faciası olarak kayıtlara geçen kaza, salgın nedeniyle yaklaşık iki ay boyunca ara verilen iç sefer uçuşlarına yeniden başlanmasının hemen ardından yaşandı. Lahor-Karaçi seferi yapan yolcu uçağı, iki motorunun da durması sonucu Karaçi yakınlarında yerleşim bölgesinin üzerine düşmüştü. 99 kişiyi taşıyan uçaktan sadece iki kişi kurtulmuştu.  

<h3><u>GÜNDEM</u></h3><h3>İzmir'de 6,6 büyüklüğünde deprem</h3><p>İSTANBUL'DA DA HİSSEDİLDİ</p><p>İz

30 Ekim 2020 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakan Koca, İstanbul'da Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı'nın açılışına katıldı.

Tekneyle gidilen kayalığa artı yürüyerek gidiliyor