• $7,4462
  • €9,0356
  • 439.955
  • 1575.45
01 Haziran 2020 Pazartesi 02:30 | Son Güncelleme:

Koronavirüs salgını kan ticaretini canlandırdı! Mililitresi 1000 $

Koronavirüs salgını kan ticaretini canlandırdı! Mililitresi 1000 $

Koronavirüs salgını kan ticaretini canlandırdı. Antikor testi üretmek isteyen şirketler, Kovid-19'u atlatmış hastaların bir mililitrelik kanı için bin dolara kadar ücret ödeyebiliyor.

Antikor testleri, bir kişinin hastalığı atlatıp atlatmadığını belirlemeye imkan kılıyor. Bu testlerin özellikle salgın sonrası normalleşme sürecine giren ülkelerde çok talep göreceği düşünülüyor. Tıbbi teşhis kitleri üreten firmalar ise araştırmalarında kullanmak üzere Kovid-19 geçirmiş hastaların plazmasına ihtiyaç duyuyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre kan ticaretindeki aracılar, söz konusu plazmalar için mililitre başına 1000 dolar veya daha fazla talep edebiliyor.

TALEBE YETİŞEMİYOR

Normalde özel sektörde yapılan kan ticaretinde plazma örneklerinin fiyatı, hastalığın ne kadar ender olduğuna göre belirleniyor. Ancak Kovid-19 için talebin yüksek olması fiyatların da artmasına neden oluyor. Özel kan bağış merkezleri talebe yetişemezken, antikor testi üreten firmalar da Kovid-19 geçirmiş hastalardan gönüllü olarak bağış yapmalarını rica ediyor. 

ALMANYA’DA KİŞİ BAŞI 500 EURO

Almanya’da bir özel kan bağış merkezi ise, Heidelberg ve Münih’te bulunan merkezlerinde Kovid-19’dan iyileşmiş kişilerden ücret karşılığında kan topluyor. 650 ila 850 mililitrelik plazma için hastalara yaklaşık 500 euro ödeme yapan merkez, Almanya’da hastalığın yayılma hızının azalmasıyla bağış verenlerin de azaldığını açıklıyor.

<p>‘Dünya artık dijitalleşiyor’ demek son yılların en popüler söylemi oldu. Dijital düny

Doymayan emperyalistler ve aşı eşitsizliği

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

256 yaşında ölen adamın sırrı ne?

Yusufeli Barajı'nda sona yaklaşıldı