• $8,1773
  • €9,687
  • 501.966
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Ağustos 2020 Çarşamba 01:55 | Son Güncelleme:

Koronavirüs mutasyona uğrayıp yine bulaştı

Koronavirüs mutasyona uğrayıp yine bulaştı

Hong Kong'da 33 yaşındaki bir kişi, iyileştikten 4 ay sonra virüsün mutasyona uğramış bir türüne yakalandı. Hastanın nisanda hafif semptomlar gösterdiği, ağustosta ise hiç belirti vermediği belirtildi.

Koronavirüs salgını etkisini artırmaya devam ediyor. Bilim insanları Hong Kong’ta ilk defa 33 yaşındaki sağlıklı bir erkeğe koronavirüsü yendikten 4.5 ay sonra yeniden virüs bulaştığını aktardı. Virüsün genom diziliminin ilk bulaşan virüsten “tamamen farklı” olduğunu açıklayan uzmanlar, bunun dünyada ilk kanıtlanmış yeniden enfeksiyon vakası olduğunu aktardı.

HASTA İSPANYA’DAN GELDİ

Hong Kong Üniversitesi tarafından yayınlanan raporda, adamın ilk kez virüse yakalandığında hafif semptomlar gösterdiği ve 14 gün hastanede kaldığı ifade edildi. Bilim insanları, 15 Ağustos’ta İspanya’dan Hong Kong’a geldiği sırada adama yapılan Kovid-19 testinin sonucunun semptom göstermemesine rağmen pozitif çıktığını aktardı.

BAĞIŞIKLIK KISA SÜRDÜ

Uzmanlar, hastanın semptom göstermeme nedeninin kazandığı bağışıklık olabileceğini öne sürerken, Kovid-19’a karşı bağışıklığın kısa ömürlü olmasının tekrardan enfekte olmayı tetikleyebileceğini iddia etti. Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulunda Profesör Brendan Wren “Bu çok nadir görülen bir yeniden enfeksiyon örneğidir. Bu küresel Kovid-19 aşılarını geliştirme yönündeki çabayı boşa çıkarmamalı. Mutasyona uğraması beklenen bir şey” dedi.

<p>Hatay'ın İskenderun ilçesi Fener Caddesi'nde bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından bölge

Hatay'da 2 terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Her gün bir diş sarımsak yutmanın faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir

Görenler şaşkına döndü, evinin garajında kartonlarla tank yaptı