• $7,4776
  • €9,0537
  • 441.699
  • 1556.77
06 Ocak 2021 Çarşamba 02:48 | Son Güncelleme:

Kongre'nin kaderi Georgia'da

Kongre'nin kaderi Georgia'da

ABD'deki 3 Kasım seçimlerinde hiçbir adayın yüzde 50 barajını geçememesi nedeniyle 2. tura kalan Georgia eyaleti, senato seçimi için dün sandık başına gitti. Senato'da hala iki sandalyeyle Cumhuriyetçiler önde.

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık ve Senato seçimlerinde, hiçbir adayın yüzde 50’yi geçememesi nedeniyle ikinci tura kalan Georgia eyaleti dün sandık başına gitti. Ülkede 3 Kasım’daki seçimlerde netleşen eyaletlerde koltuk dağılımı 100 sandalyeli Senato’da, 50 Cumhuriyetçi’ye karşı 48 Demokrat dengesinde kalmıştı. Seçimde bir koltuğu bile almaları durumunda Cumhuriyetçiler, Senato’daki çoğunluğunu da korumuş olacak. Ancak Demokratlar kazanırsa yeni Başkan Biden ve Demokratlar tüm Kongre’de çoğunluğu kazanmış olacak. Seçimler öncesinde Başkan Donald Trump, ve Joe Biden eyalete giderek adaylara destek verdi.

IRKÇI LİDER GÖZALTINDA

Bugün Washington’da seçim sonuçlarını bir kez daha protesto etmek için miting düzenleyecek olan Başkan Trump’a en çok destek verenlerden aşırı sağcı grup Proud Boys’un (Gururlu Çocuklar) lideri Enrique Tarrio, şehre girdikten kısa süre sonra gözaltına alındı. Tarrio’nun Siyahların Hayatı Önemlidir hareketinin bayrağını yakmaktan gözaltına alındığı açıklandı. 

BIDEN İÇİN SIRA DIŞI YEMİN TÖRENİ 

3 Kasım seçimlerinin galibi Biden’ın 20 Ocak’taki yemin töreninde salgın tedbirleri çerçevesinde katılımı sınırlı tutmak için, tüm ABD’de sanal etkinliklerin düzenleneceği açıklandı. 20 Ocak’ta ABD Kongresi’nin Batı cephesinde düzenlenecek yemin töreninin ardından, Biden ve eşi Jill Biden, Başkan Yardımcısı seçilen Kamala Harris ve eşiyle birlikte Kongre’nin diğer cephesinde düzenlenecek sosyal mesafeli geçit törenine katılacak. 

<p><span>Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Abdullah Macit, İstanbul'daki hava tahminler

İstanbul'da kar yağışı ne kadar sürecek?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler

Dünyanın ilk sanal savunma fuarı yoğun ilgi görüyor