• $7,3976
  • €8,9623
  • 443.606
  • 1569.35
14 Ocak 2021 Perşembe 07:00 | Son Güncelleme:

Kongre baskını için dikkat çeken analiz... 'Darbenin ne olduğunu 15 Temmuz'da anladım'

Kongre baskını için dikkat çeken analiz... 'Darbenin ne olduğunu 15 Temmuz'da anladım'
- HABER MERKEZİ

Savunma dergisi Defence One yazarı Kevin Baron ABD'deki Kongre baskınını değerlendirdi.

Dünyanın en saygın savunma dergilerinden ABD’li Defense One’ın haber sitesi ABD Kongre binasının işgaline ilişkin çarpıcı bir analiz yayınlandı. Haber sitesinin yöneticisi Kevin Baron tarafından kaleme alınan yazıda Amerikan medyasının “darbe” olarak nitelediği durumun abartıldığı iddia edildi. Baron, “Türkiye’de 2016 yılında darbe girişiminde Meclis binasında savaş uçağının attığı bomba dolayısıyla bir araba büyüklüğünde delik oluştu ve 12 kişi hayatını kaybetti. Ben o deliği gözlerimle gördüm. Darbenin neye benzediğini anladım. Hükümete karşı darbe girişimi o görüntüdeki gibi olur” ifadesi kullanıldı.

ÇOK ABARTILIYOR

Baron, “Trump askerlere gücü eline almasını mı emretti? Savaş uçakları hükümet konumlarını ve ulusal ordu güçlerini mi bombaladı? Tanklar sokaklara mı çıktı? Hayır!” diye yazdı ve böylesine olayların Türkiye’de yaşandığını ifade etti, Baron bir darbe girişiminin neye benzediğinin anlaşılması için 15 Temmuz’a dikkatle bakılması gerektiğini belirtti. 


Haberin Özeti

Savunma dergisi Defence One yazarı Kevin Baron, ABD'deki Kongre baskınını değerlendirdi.
• "ABD medyasının Kongre işgalini 'darbe' olarak nitelendirmesi abartıdan ibarettir. Trump askerlere gücü eline almasını mı emretti? Savaş uçakları hükûmet konumlarını ve ulusal ordu güçlerini mi bombaladı? Tanklar sokaklara mı çıktı? Hayır! "
• "Türkiye'de 2016 yılında darbe girişiminde Meclis binasında savaş uçağının attığı bomba dolayısıyla bir araba büyüklüğünde delik oluştu ve 12 kişi hayatını kaybetti. Ben o deliği gözlerimle gördüm. Darbenin neye benzediğini anladım. Hükûmete karşı darbe girişimi o görüntüdeki gibi olur."
<p>ATV'nin reyting rekorları kıran başrolünde Burak Özçivit'in rol aldığı Kuruluş Osman dizisi Türk

Ahmet Yenilmez 'Kuruluş Osman'ı' anlattı: Demirci Davut'un sahnelerine dikkat edin!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yılan belgeselciyi canlı canlı yedi! İşte o anlar

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (20 Ocak 2021)