• $9,4683
  • €11,0068
  • 546.692
  • 1509.77
30 Eylül 2021 Perşembe 16:51 | Son Güncelleme:

Kim Jong Un'un kız kardeşi Kim Yo Jong en yüksek karar alma organına terfi etti

Kim Jong Un'un kız kardeşi Kim Yo Jong en yüksek karar alma organına terfi etti
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un kız kardeşi Kim Yo Jong Devlet İşleri Komisyonu'na atandı. Sert açıklamaları ve Kuzey Kore'nin füze fırlatmalarına getirdiği savunmalarla gündeme gelen isim, artık ülkenin en üst karar alma organında olacak.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un kız kardeşi Kim Yo Jong ülkenin en üst karar alma organına terfi etti.

Aksam.com.tr'nin CNN International'dan aktardığı habere göre, Kim Yo Jong'un şu anda kardeşi tarafından yönetilen ülkede, yönetim organı olan Devlet İşleri Komisyonu'nun bir üyesi olduğu açıklandı. Kim Yo Jong böylece komisyonun tek kadın üyesi oldu.

Devlet İşleri Komisyonu'ndaki değişikliklerle Kim Jong Un'un son on yıldır ekonomik politika yapıcısı olan 82 yaşındaki Pak Pong Ju da dahil dokuz üye emekli oldu veya rütbesi düşürüldü. Kuzey Kore'nin silah programının sürücüsü ve Kim Jong Un'un üst düzey askeri komutanı Ri Pyong Chol'un rütbesi düşürüldü. Onun yerini, ülke için yeni silahların geliştirilmesini denetleyen askeri general Pak Jong Chon aldı.

Kim Yo Jong halihazırda ülkenin en önemli siyasi figürlerinden biriydi ve kardeşinin kilit danışmanlarından biriydi.

Kim Yo Jong, kardeşinin en güçlü ve güvenilir sırdaşlarından biri olarak görülüyor. Geçen yıl, Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi onu ülkenin "fiili ikinci komutanı" olarak değerlendirmişti.

Kim Yo Jong, Güney Kore'nin Pyongyang kentinde düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları'nda Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-In ile bir araya geldiğinde ülke heyetinin bir bireyiydi. Kim Jong Singapur'da Un Moon ve o zamanki ABD Başkanı Donald Trump ile tanıştığında o da vardı.

Yakın zamanlarda, Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi'nin departman müdür yardımcısı olarak, iki Kore arası ilişkiler ve yeni Biden yönetimi hakkında kamuoyuna yaptığı sert açıklamalarla ve Kuzey Kore'nin füze fırlatmalarını savunarak gündeme gelmişti.

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu

Dev timsah ve köpek balığı karşı karşıya gelirse...

Tam 4 bin 250 yıllık! Anadolu'dan kaçırıldı, Londra'dan Türkiye'ye iade edildi