• $8,5361
  • €10,1205
  • 494.207
  • 1431.78
29 Haziran 2020 Pazartesi 15:49 | Son Güncelleme:

Kim-Jong-un'un gizli örgütü deşifre oldu: Ofis 39

Kim-Jong-un'un gizli örgütü deşifre oldu: Ofis 39

Dünya, Kuzey Kore lideri ile ilgili gündeme bomba gibi düşen bir iddia ile çalkalanıyor. Bu yılın başında sağlık sorunları olduğu ve hatta öldüğü iddia edilen Kim Jong-un ile ilgili çok çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. ABD basını Kuzey Kore liderinin, Ofis 39 adlı gizli örgütten milyonlar kazandığı, genç kadınlar ve ultra lüks yaşantısını bu şekilde finanse ettiğini iddia ediyor.

New York Post gazetesinin haberine göre Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, alem yapmayı çok seviyor.

Kim'in yokluğunda kız kardeşi, ağabeyinin rolüne büründü ve hatta ABD'ye nükleer bir saldırı tehdidinde bile bulundu. Ancak insanlar gerçekten de Kim'in kız kardeşi Kim Yo-jong'un, para makinesini denetleyen kişi olup olmadığını bilmek istiyor.

Para makinesinden kasıt, Kim ve ailesinin milyonları için tasarlanmış, yasadışı olduğu iddia edilen küresel bir kaçakçılık ağının merkezi olan Pyongyang'daki kötü şöhretli "Ofis 39"

Kuzey Koreli diktatörün, yaptırımları aşmak için dünyanın dört bir yanındaki uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı yapan karanlık örgüt Ofisi 39'dan milyonlar kazandığı söyleniyor.

İddiaya göre bu örgüt olmadan, BM ve ABD'nin yaptırımlarının dünya ile ticaret yapmasını engelleyen Pyongyang’ın seçkinleri, hiçbir lüks olmadan yaşamak zorunda kalacaklardı.

Emekli ABD Ordusu Özel Kuvvetler albay ve Kuzey Kore uzmanı David Maxwell, “Sizce Kim konyaklarını, Mercedes ve Rolex saatlerini nereden alıyor?” sorusunu soruyor. “Bu lüks şeyleri satın almak için gereken tüm paralar Ofis 39'dan geliyor.”

David Maxwell'e göre, uyuşturucu üretimi ve ticareti, sahtecilik, altın kaçakçılığı, silah ticareti ve köle işçiliği, Kim'in babası Kim Jong-Il tarafından 1974'te başlattığı Ofis 39'un ultra yasadışı faaliyetlerden sadece birkaçı.

İddiaya göre Wonsan'daki sahil beldesinde köşesine çekildiği bildirilen Kim, başkentteki meçhul bir hükümet binasında bulunan Ofis 39'un paravan yüzü. Bazıları Ofis 39'da bir üst düzey yetkiliyle evli olan kız kardeşinin de kontrole geçmeye başlayabileceğini düşünüyor.

Diğerleri, operasyonun Pyongyang'daki ayrıcalıklı yöneticilerin elinde olduğu konusunda ısrar ediyor. New York Post gazetesine konuşan 35 yaşındaki Kuzey Koreli Jason Lee, “Bu organizasyon Kim Jong Un için bir banka gibi” dedi. Hem Lee hem de babası, Seul ve ardından ABD için Pyongyang'dan kaçmadan önce nakliye şirketleri işleten Ofis 39'da yönetici olarak çalışmışlar.

Lee "Ancak son yıllarda yasadışı faaliyet konusunda biraz daha dikkatli oldu. Çok fazla dikkat çekiyordu, partisi için de kötü görünüyordu" dedi.

New York'taki Park Strategies'de bir Asya uzmanı olan Sean King, gazeteye yaptığı açıklamada “Kim ailesi, ülkenin liderleri gibi görünen organize bir suç ailesi.” ifadelerini kullandı. Sean King, ayrıca dünyadaki Kuzey Kore büyükelçiliklerinin de "çok uluslu bir suç projesi gibi" işlediğini söyledi.

Birçok sözde diplomatın, dünyayı gezerek, içki, sigara ve Kuzey Kore'de üretilen ilaçları dünyadaki diğer elçiliklere taşıdığı iddia ediliyor. Ofis 39 çalışanlarının, diğer ülkelere giden serbest uyuşturucu kuryeleri gibi hareket ederek Kim için para kazandığı ileri sürülüyor.

Uyuşturucu kaçakçılığı 2000'li yılların başında zirve yapmıştı. 2003 yılında Avustralya polisi, Kuzey Koreli bir kargo gemisi olan Pong Su'dan bir sahile 160 milyon dolarlık eroin sevkiyatı yapıldığını keşfetmişti.

<p>Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin arttığı dünyamızda hukuk alanında bilmediğimiz ya da eksik bild

Aile içinde şiddetine maruz kalanlar ne yapmalı?

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı