• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
06 Ocak 2021 Çarşamba 12:39 | Son Güncelleme:

Kim Jong-un'dan çarpıcı itiraf: "Her alanda başarısız"

Kim Jong-un'dan çarpıcı itiraf: "Her alanda başarısız"
DHA

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan ilk kez çarpıcı bir açıklama geldi. Partisinin kngresinde konuşan Jong-un, ekonomik kalkınma planının her alanda başarısız olduğunu dile getirdi.

Kuzey Kore'de İşçi Partisi'nin 8'inci olağanüstü kongresinde konuşan Kim Jong-un, ekonomik başarısızlıklardan söz ederken, 7 bin kişinin katıldığı toplantıda sosyal mesafenin hiçe sayılması dikkat çekti.

DHA'da yer alan habere göre, dünyanın en kapalı ülkesi Kuzey Kore'de iktidardaki İşçi Partisi Kongresi 2016'dan bu yana ilk kez toplandı. Kongre 8'inci kez düzenleniyor. Kongrenin ABD Başkanı Joe Biden'ın resmen göreve başlamasından kısa süre önce toplanması dikkat çekti. Kim Jong-un ekonomik kalkınma planının "hemen hemen her alanda" başarısız olduğunu ilk kez itiraf etti.

KONGRENİN KAÇ GÜN SÜRECEĞİ BELİRSİZ

Kongrenin kaç gün süreceği de kesin olarak ifade edilmezken, 2016 yılındaki son kongre 4, 1980'deki 5, 1970 yılında da 12 gün sürdüğü kaydedildi. Beş yılda bir yapılması planlanırken, kongre partinin en önemli organı olarak ifade ediliyor.

MASKESİZ KONGRE

Rodong Sinmun gazetesinin haberine göre başkent Pyongyang'da toplanan kongreye 7 bin delege ve katılımcı tarafından takip edildi. Salgının başladığı andan bu yana koronavirüs (Kovid-19) vakası görülmediğini belirten ancak, ABD medyasının son haberine göre aşı talebinde bulunan ülkede bu katılımcıların hiçbirinin maske takmıyor olması da dikkat çekti.


Haberin Özeti

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, İşçi Partisi'nin 8'inci kongresinde konuşarak ekonomik kalkınma planının her alanda başarısız olduğunu söyledi.

DETAY
• Hiçbir koronavirüs vakasına rastlanmadığı açıklanan Kuzey Kore'yle ilgili olarak "Aşı talebinde bulundular." haberlerinin çıkmış olmasına rağmen kongreye katılan kimsenin maske takmaması dikkat çekti.
<p>Millet ittifakının ortağı İyi Parti'den, HDP'yi sevindirecek bir açıklama geldi. İyi Parti Genel

İyi Parti'den skandal çağrı: Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Karıncaların şaşırtan gücü

İşte Galatasaray'ın gündemindeki golcü oyuncular