• $8,5132
  • €10,2866
  • 499.337
  • 1441.33
29 Nisan 2021 Perşembe 00:01 | Son Güncelleme:

Kıbrıs'ta iki bağımsız devlet! Çözüm için 6 maddelik öneri

Kıbrıs'ta iki bağımsız devlet! Çözüm için 6 maddelik öneri

İsviçre'nin Cenevre kentinde devam Kıbrıs görüşmelerinde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kalıcı çözüm için 6 maddeden oluşan öneriyi BM Genel Sekreteri Guterres'e sundu.

Kıbrıs Türk tarafının sürdürebilir bir anlaşma için önerisi başlığıyla sunulan öneride, şu ifadeler yer aldı:

Genel Sekreter, Güvenlik Konseyi'nin iki tarafın eşit uluslararası statüsünün ve egemen eşitliğinin güvence altına alındığı kararı kabul etmesi için inisiyatif alacaktır. Bu karar, mevcut iki devlet arasında iş birliğine dayalı ilişki kurulması için yeni temel oluşturacaktır.

Yukarıda belirtilen düzenlemeyle iki tarafın eşit uluslararası statüsü ve egemen eşitliği sağlandıktan sonra, BM Genel Sekreteri himayesinde karşılıklı olarak kabul edilebilir bir iş birliği anlaşması oluşturmak için sonuç odaklı ve belli bir zaman aralığına dayalı müzakerelere başlayacaklardır.

Müzakereler, iki bağımsız devlet arasındaki gelecekteki ilişkilere, mülkiyet, güvenlik ve sınır düzenlemesinin yanı sıra AB ile ilişkilere odaklanacak.

Müzakereler, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin yanı sıra uygun hallerde, gözlemci olarak AB tarafından desteklenecektir.

Herhangi bir anlaşma bağlamında, iki devlet karşılıklı olarak birbirini tanıyacak, üç Garantör Devlet bunu destekleyecektir.

Bu müzakereler sonucunda varılacak herhangi bir anlaşma, iki devlette ayrı olarak eşzamanlı referandumlarda onaya sunulacaktır.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı