• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
8 Ekim 2021 Cuma 15:57 | Son Güncelleme:

Kenya, Somali ile Hint Okyanusundaki anlaşmazlığında Uluslararası Adalet Divanı kararını tanımayacak

Kenya, Somali ile Hint Okyanusundaki anlaşmazlığında Uluslararası Adalet Divanı kararını tanımayacak
AA

Somali ile Hint Okyanusundaki kıyıları üzerinde anlaşmazlık halinde olan Kenya, Uluslararası Adalet Divanından çıkacak kararı tanımayacağını bildirdi. Ülkeninin Dışişleri Bakanlığı Baş Sekreteri Macharia Kamau çözümsüzlüğün mahkemenin kararını aşacağını söyledi.

Kenya, Somali ile sınır anlaşmazlığının çözümüne yönelik Uluslararası Adalet Divanının alacağı kararı tanımayacağını açıkladı.

AA'nın aktardığı habere göre, Kenya Dışişleri Bakanlığı Baş Sekreteri Macharia Kamau basın mensuplarına, iki ülke arasındaki anlaşmazlığın çözümünde mahkemenin bir yetkisinin olmadığını öne sürdü.

Kamau, hükümet olarak Uluslararası Adalet Divanının kararını tanımayacaklarını açıkladı.

Deniz sınırı anlaşmazlığıyla ilgili gelecek hafta salı günü karar vermesi beklenen Uluslararası Adalet Divanının açıkça ön yargılı olduğunu savunan Kamau, sorunu çözmek için mahkemenin yeterli olmadığını sözlerine ekledi.

İKİ ÜLKE DENİZ SINIRI KONUSUNDA ANLAŞMAZLIK YAŞIYOR

Kenya ve Somali, Hint Okyanusu'na bakan, zengin petrol ve gaz yataklarına sahip olduğu ileri sürülen kıyılar üzerinde uzun süredir anlaşmazlık yaşıyor.

İki ülke arasındaki deniz sınırı anlaşmazlığına ilişkin davanın ilk duruşması mart ayında Uluslararası Adalet Divanında görülmeye başlanmıştı.

Anlaşmazlığın çözümü için Somali ve Kenya, Uluslararası Adalet Divanına başvurmuş ancak ilk duruşması Eylül 2019'da görülmesi gereken dava Kenya'nın talebiyle defalarca ertelenmişti.

Somali Adalet Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur, 16 Mart'ta yaptığı açıklamada, Kenya'nın, Somali ile olan deniz sınırı anlaşmazlığında adalet ilkelerini ve uluslararası hukuku gözetmediğini savunmuştu.

Nur, Somali tarafının, deniz sınırının Somali kara sınırıyla aynı yönde ilerlemesi gerektiğini savunduğunu ancak Kenya tarafının ise sınırın Somali'nin aleyhine olacak şekilde kıyı şeridinden yaklaşık 45 derecelik bir açıyla ilerlemesi gerektiğini savunduğunu belirtmişti.

  • kenya
  • somali
  • uluslararası adalet divanı
<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!