• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
11 Mayıs 2020 Pazartesi 13:54 | Son Güncelleme:

Katar'dan Hafter milislerinin sivillere yönelik saldırılarına sert tepki

Katar'dan Hafter milislerinin sivillere yönelik saldırılarına sert tepki
AA

Katar, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin başkent Trablus'ta düzenlediği saldırıları kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hafter'e bağlı milislerin Trablus'taki Mitiga Havalimanı ve diplomatik misyonlara düzenlediği saldırılara tepki gösterildi.

Katar'ın saldırıları şiddetle kınadığı ifade edilen açıklamada, Hafter milislerinin siviller ile sivil tesisleri kasıtlı olarak hedef aldığı ve diplomatik misyonları bombaladığı belirtildi.

"Bu tür sorumsuzca işlenen fiiller, Hafter milislerinin sivillerin hayatını önemsemediğini ve ramazan ayı olmasına da aldırış etmediğini gösteriyor." ifadelerine yer verilen açıklamada, başkente ve sivil hedeflere yapılan saldırıların durması, siyasi sürece dönülmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca uluslararası toplum ve Libya konusunda aktif olan uluslararası taraflar, sorumluluklarını yerine getirmeye ve Hafter'in sivillere yönelik saldırını durdurmaya davet edildi.

HAFTER'İN TRABLUS'A YÖNELİK SALDIRILARI

Libya ordusu karşısında son dönemde üst üste kayıplar veren Hafter, Trablus'taki sivil yerleşim bölgelerine ayrım gözetmeksizin saldırılar düzenliyor.

Hafter'e bağlı milislerin mayısın ilk haftasında Trablus'taki sivil yerleşim bölgelerine gerçekleştirdiği saldırılarda 15 sivil ölmüş, 30'dan fazla sivil yaralanmıştı.

Milislerin, 7 Mayıs'ta başkentin çeşitli bölgelerine fırlattığı roketler Trablus Limanı, Mitiga Havalimanı ile Türk ve İtalyan büyükelçilikleri yakınındaki sahil yoluna düşmüştü.

Mitiga Havalimanı ve başkentin çeşitli bölgelerine 9 Mayıs Cumartesi günü düzenlenen roketli saldırılarda 6 sivil hayatını kaybetmişti.

AA

<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, koronavirüs aşısına dai

Bakan Koca paylaştı: Aşı uygulaması hakkında pratik bilgiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Akrep ve fare karşı karşıya gelirse... İlk kez görüntülendi!

Sivas'ta 388 köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı