• $7,3812
  • €8,9577
  • 417.277
  • 1466.27
28 Mart 2018 Çarşamba 15:18 | Son Güncelleme:

Katar Bahreyn'i BMGK'ya şikayet etti

Katar Bahreyn'i BMGK'ya şikayet etti

Katar, "25 Mart'ta hava sahasını ihlal ettiği" gerekçesiyle Bahreyn'i Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) şikayet etti.

Katar resmi ajansı QNA'nın haberine göre, Katar'ın BM Daimi Temsilcisi Alya Ahmed bin Seyf Al Sani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BMGK mart ayı Dönem Başkanı ve Hollanda Daimi Temsilcisi Karel van Oosterom'a Bahreyn'in gerçekleştirdiği hava sahası ihlaline ilişkin bir şikayet mektubu gönderdi.

Söz konusu olayın, uluslararası kanunlara yönelik "tehlikeli bir ihlal" olduğu belirtilen mektupta, aynı ihlallerin tekrar etmesi durumunda bölgede gerginliğin artacağı ifade edildi.

BM'den uluslararası barış ve güvenliğin korunması için gerekli adımları atmasının talep edildiği mektupta ayrıca Katar'ın "sorumsuz ve kışkırtıcı" bu uygulamalar karşısında sağduyulu bir politika sürdürdüğü kaydedildi.

Bahreyn de "bölgedeki sivil uçuş hareketlerini tehlikeye attığı" iddiasıyla Katar hakkında Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'ne (ICAO) suç duyurusunda bulunmuştu.

Katar ile Bahreyn daha önce de hava sahasının ihlali ve uçakların önünün kesilmesi konusunda karşılıklı suçlamalarda bulunmuştu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

(AA)

<p><span>Gaziantep'in meşhur lezzeti küşleme kebabı hem görünümü hem de tadıyla görenlerin iştahını

Gaziantep'in meşhur küşleme kebabı tarifi

Ünlü belgeselci dünyayı böyle kandırdı! Her şey sosyal medyada ortaya çıktı

İstanbul'da 14 adreste PKK'ya yönelik operasyon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamı ve siyasi kariyeri