• $ 6,0944
  • € 6,6161
  • 323.143
  • 116829
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Karşıtlarda PYD korkusu başladı

Trump’ın hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi kanattaki muhalifleri Türkiye’nin operasyonunun terör örgütü PYD/YPG’nin geleceğini tehlikeye atacağından şikayetçi oldu.

HABER MERKEZİ

ABD Başkanı Trump’un Türkiye’nin Fırat’ın Doğusu’na yönelik operasyonu öncesi Suriye’den çekilme kararı ülke siyasetinde de geniş yankı buldu. Başta F-35 olmak üzere her fırsatta Türkiye karşı propaganda yapan ABD’li siyasetçiler Suriye kararına sert tepki göstererek PKK’ya kalkan olmaya kalktı.   

ABD’li Senatör Lindsey Graham: Bu karar Kürtlerin Esad ve İran ile ittifak kurmasını zorunlu hale getirecek. ABD askeri bölgeden çekilince DEAŞ’ın geri gelmesinin önü açılacak. ABD Kürtleri yüzüstü bıraktığı için onuru lekelenecek. 

Senatör Chris Van Hollen: DEAŞ’a karşı mücadelemizde Türkler bizimle değilken Suriyeli Kürtler bizim yanımızda durdular. Trump’in onlara (PYD/YPG) karşı kararı vicdansızlıktır. Kongre, Türkiye’nin Suriyeli Kürtlere saldırırlarsa ağır bir bedel ödeyeceğini açıkça ortaya koymalıdır. 

ABD’nin eski Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley: Müttefiklerimizin arkamızı kollamasını istiyorsak her zaman onları desteklemeliyiz. Kürtler Suriye’de DEAŞ’a karşı başarımızda çok etkiliydi. Onları ölüme terk etmek büyük hatadır” sözlerinin ardından “TurkeyIsNotOurFriend” (Türkiye arkadaşımız değildir) hashtag’ini sözlerine ekledi.  

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell: ABD Başkanı (Donald) Trump’a, DEAŞ ile mücadelenin devamlılığı ve NATO müttefikimiz Türkiye ile Suriyeli yerel ortaklarımız (YPG/PKK) arasında çatışmayı önlemek için Amerikan liderliğini kullanmaya çağırıyorum. 


<p>Suudi Arabistan haber ajansı SPA´nın haberine göre, koalisyon güçleri sözcüsü Albay Turki Maliki,

Suudi Arabistan´a Balistik Füze Saldırısı! Füzeleri Görenler Şaşkına Döndü

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Dünyanın en güçlü orduları açıklandı! İşte 2020 yılı raporu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Sınırlarımız dışındaki ilk GNSS istasyonu Antarktika'ya kuruldu