• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
28 Şubat 2019 Perşembe 08:00 | Son Güncelleme:

Kardeşler savaşın eşiğinde

Kardeşler savaşın eşiğinde

Keşmir krizi Hindistan ve Pakistan arasında gerilimi had safhaya çıkardı. İki taraf birbirlerinin savaş uçağını düşürdü. 3 kişi öldü. Pakistan hem itidal çağrısı yaptı hem de nükleer tehditte bulundu. 

Hindistan ve Pakistan arasında Cammu Keşmir bölgesi nedeniyle artan gerilim iki tarafın güç gösterisine dönüştü. Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait üç savaş uçak Hindistan hava sahasına girdi. Hint uçakları önleme yaptı. Daha sonra Pakistan Ordusu, hava sahalarına giren iki Hint savaş uçağının vurulduğunu ve birinin düştüğünü açıkladı. Olayda 2 pilot ve bir sivil öldü. Bir hint pilot gözaltına alındı. Hindistan medyası ise, Hint ordusu ise bir Pakistan savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı. Pakistan ile Hindistan karşılıklı olarak çok sayıda kentte havaalanları kapatılarak sivil uçuşları durdurdu. Pakistan ise tüm hava sahasını kapattı. 

NÜKLEER DE SEÇENEK 

Pakistan’dan “Gerilimi tırmandırmak istemiyoruz ancak herşeye hazırlıklıyız. Buna nükleer silah kullanmak da dahil” açıklaması geldi. Pakistan Başbakanı İmran Han ise diyalogla çözüm çağrısı yaptı ve "Oturup bu konuyu konuşmamız gerekiyor. Bu iş bizim kontrolümüzden çıkabilir” dedi.  

TÜRKİYE OLARAK ÇÖZÜME KATKI SUNMAYA HAZIRIZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki gerilime ilişkin, “Biz tabii ki bu gerginlikten dolayı endişe duyuyoruz ve taraflara da sağduyu, itidal çağrısında bulunmak istiyoruz ve gerginliği tırmandırmaya yol açacak adımlardan da kaçınılması gerekiyor. Keşmir probleminin bir an önce uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler (BM) kararları çerçevesince çözülmesi gerekiyor. Türkiye olarak gerginliğin azaltılmasında ve Keşmir dahil bu problemlerin çözümüne her zaman katkı yapma arzusundayız.” ifadesini kullandı.

 

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü