• $8,6583
  • €10,1485
  • 489.158
  • 1398.72
4 Haziran 2021 Cuma 23:22 | Son Güncelleme:

Kanada'nın karanlık sayfası yatılı kilise okulları... Tonlarca belgeyi imha etmişler

Kanada'nın karanlık sayfası yatılı kilise okulları... Tonlarca belgeyi imha etmişler
AA

Kanada'da yatılı kilise okullarında, binlerce çocuğun açlık, soğuk ve tıbbi deneyler sonucu hayatını kaybetmesinin yankıları sürerken, bu kez de Kanada hükümetinin yatılı kilise okullarına ait 15 ton kağıt belge arşivini imha ettiği ortaya çıktı.

Kanada'nın ülke tarihinin en karanlık sayfalarından biri olan yatılı kilise okulları ile ilgili tonlarca belgeyi imha ettiği ortaya çıktı.

AA'nın CTV News'den aktardığı habere göre, ailelerinden zorla alınan ve kiliselere ait yatılı okullara yerleştirilen çocuklara ait en önemli kayıtların, Katolik dünyasının dini merkezi olan Vatikan ile Kanada devlet arşivlerinde bulunduğu belirtildi.

Haberde, Vatikan'ın belgelerin açıklanması yönünde yapılan çağrıları reddettiği bilgisine yer verildi.

Haberde, yatılı kilise okulu sistemi ile ilgili Vatikan'dan sonraki en önemli arşivin Kanada'da olduğu ancak 200 binden fazla yerli aileye ait bilgiler de dahil olmak üzere, yatılı okul sistemiyle ilgili 15 ton kağıt belgenin 1936 ve 1944 yılları arasında devlet tarafından imha edildiği kaydedildi.

TRUDEAU: "BİR KATOLİK OLARAK DERİN HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM"

Bu arada Kanada Başbakanı Justin Trudeau düzenlediği basın toplantısında, "Bir Katolik olarak, Katolik Kilisesinin bu konuda şimdi ve son yıllarda aldığı karardan derin hayal kırıklığına uğradım." dedi.

Trudeau, Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'dan daha önce resmi bir özür ve Kanada'nın yatılı okul sistemiyle ilgili kayıtların yayınlanması da dahil olmak üzere bir dizi istekte bulunduğunu ancak bu taleplerinin hiçbirinin yerine getirmediğini ifade etti.

Trudeau, şunları söyledi:

"Kiliseden (Vatikan'dan) hala direniş görüyoruz. Bence hepimiz, özellikle de ülke genelindeki Katolikler için yerel cemaatlerimize, piskoposlara, kardinallere ulaşmak için gerçekten önemli bir an olacak. Kilisenin bu konudaki rolü için adım atmasını ve sorumluluk almasını bekliyoruz. Gerekirse daha sert önlemler alacağız. Katolik Kilisesini mahkemeye vermeye başlamadan önce, dini liderlerin paylaşmaları gereken bir sorumluluk olduğunu anlayacaklarından çok umutluyum."

150 BİNDEN FAZLA ÇOCUK ZORLA AİLELERİNDEN VE KÜLTÜRLERİNDEN KOPARILDI

Kanada tarihinin en acılı sayfalarından bir olan ve en büyük çocuk istismarı olarak da nitelendirilen Yatılı Kilise Okullarının ilki 1800'lerin başında açıldı ve sonuncusu da 1996 yılında kapatıldı.

150 binden fazla yerli çocuğun ailelerinden zorla alınarak yerleştirildiği kiliselere ait yatılı okullarda, bu çocukların büyük bölümü fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet ile istismara uğradı.

Ülkede 2010'da kurulan Hakikat ve Uzlaşma Komisyonunun kayıtlarına geçen istismarların yanı sıra bazı çocukların üzerinde tıbbi deneyler yapıldığı da belirlendi.

Kanada federal hükümeti, binlerce çocuğun açlık, soğuk ve tıbbi deneyler sonucu hayatını kaybettiği yatılı kilise okullarında yaşananlar için 2008 yılında mağdurlardan resmen özür dilemişti.

  • Kanada
  • yatılı okul
  • Justin Trudeau
<p>Rusya'daki Perm Üniversitesi binasında silahlı saldırı gerçekleşti. Yaralıların ve ölülerin olduğ

Rusya'da üniversitede silahlı saldırı

Bakan Karaismailoğlu, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı'nın tanıtımına katıldı

Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetleri uçakları selamlama uçuşu yaptı! İşte o anlar

İstanbul'a değer katanlar: Üsküdar ve Balat'ın akşam mezatları