• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
24 Haziran 2018 Pazar 18:14 | Son Güncelleme:

Kanada’daki Suriyeli Çocuklar Korosu’na ABD’den vize engeli

Kanada’daki Suriyeli Çocuklar Korosu’na ABD’den vize engeli

Kanada’nın Toronto kentinde, Suriyeli ailelerin çocuklarından oluşan Nai Çocuk Korosu’nun, gelecek hafta Washington’da yapılacak "Serenade Koro Festivali"ne ABD Başkanı Donald Trump’ın 5 Müslüman ülke vatandaşları için koyduğu vize yasağı nedeniyle katılamayacağı bildirildi.

 Nai Çocuk Korosu Direktörü Fei Tang, yaptığı açıklamada, yaşları 5 ile 15 arasında değişen yaklaşık 60 çocuktan oluşan koronun, performanslarını sergilemek üzere 2 Temmuz’da Washington'da gerçekleştirilecek Serenade Koro Festivali’ne davet edildiğini söyledi.      

 Direktör Tang, korodaki çocukların, Trump yönetiminin seyahat yasağı getirdiği ülkelerin vatandaşları olmaları nedeniyle ABD'deki uluslararası festivalde gösteri yapmaya gidemeyeceklerini vurguladı.       

- "Çok heyecanlıydılar"       

 Tang, çocukların ABD'nin başkentinde dünyanın her yerinden gelecek korolarla şarkı söyleme fırsatından ötürü çok heyecan duyduklarını ancak bu festivale katılmalarının imkansız olduğunu ifade etti. Bu durumu hem çocuklara hem de ailelerine izahta çok zorlandığını anlatan Tang,  "Siyasi iklime baktık ve muhtemelen gidemeyeceğimize karar verdik. Bu hiç pratik değil." dedi.

 - "Travmalarını tetiklemek istemiyoruz"      
 

Fei Tang, çocukların mutluluklarını riske atmamak için ABD'den vize alma başvurusunda bulunmayacaklarını, yerine başka planlar yapmaya karar verdiklerini aktardı. Tang, İngilizce ve Fransızca şarkıların yanı sıra, Suriyeli halk ezgilerini de seslendiren koronun, çocuklar için adeta bir müzik terapisi anlamına geldiğini belirterek, "Çocukların ABD yetkilileri tarafından reddedilmesinin yeni evlerine uyum sağlamada kaydettikleri ilerlemenin bir kısmını geri çevirebileceğinden endişe ettik. Onlar için mümkün olan en olumlu deneyimi sunmaya odaklanmalıyız. Travmalarını tetikleyecek hiçbir şey istemiyoruz." diye konuştu.      

- Okul seyahati de iptal edilmişti
      
ABD Başkanı Trump’ın geçen yıl mart ayında uygulamaya koyduğu İran, Libya, Somali, Suriye ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan karar nedeniyle, geçen yıl Toronto Halk Okullları Kurulunun daha önceden kararlaştırılan ABD’ye okul gezisi de iptal edilmişti.       

(AA)
               

 

<p>Kütahya'da Hanım Ç., bir süre önce uzaklaştırma kararı aldırdığı eski eşi tarafından iftar yemeği

Kütahya'da kan donduran olay: Eski eşi iftar yemeği sırasında bıçakladı

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı