• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
29 Temmuz 2014 Salı 23:23 | Son Güncelleme:

John Kerry‘den İsrail-Filistin ateşkesiyle ilgili açıklama

John Kerry‘den İsrail-Filistin ateşkesiyle ilgili açıklama

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Gazze'de ateşkese ulaşılmasına yönelik çabalarına İsrail'den gelen eleştirilerden rahatsızlık duymadığını belirterek, kendisinden insani bir ateşkes için çalışmasını bizzat İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun istediğini söyledi.

Kerry, "Eğer onun (Netanyahu'nun) taahhüdü olmasaydı, elbette ABD  Başkanı ve ben bu çabaya girişmezdik. Şimdi ya onun taahhüdünü sorgulamadan doğru  kabul edeceğim ya da birisi burada farklı bir oyun oynuyor ve umarım gerçek bu  değildir" dedi.
 
Kerry, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile ortak basın  toplantısında, Gazze'de bir ateşkes anlaşmasına varılabilmesi için geçen  haftasonunda yürüttüğü çabalara, İsrail'deki bazı kesimlerin yönelttiği sert  eleştirilere dair soruyu da yanıtladı.
 
"Politikada daha önce de tepkiler aldığım oldu, bundan bir rahatsızlık  duymuyorum, bu benimle ilgili değil" diyen Kerry, "Burada gereksiz yere biraz  enerji sarf edildi. Yakın dostumuz ve müttefikimizle (İsrail) birlikte çalışmaya  devam edeceğiz ve kişisel saldırıları dert etmeyeceğim" ifadesini kullandı.
 
Gazze'deki ihtilafın altında yatan nedenlere çözüm bulmak için  müzakere masasına oturmaya çalışmanın, daha fazla şiddete ve belki de içinden  çıkılması çok daha zor olacak bir düşüş sarmalına davet çıkaracak, karşılıklı  şiddeti devam ettirmekten daha uygun olduğunu belirten Kerry, "ABD Senatosu'nda  29 yılımı geçirdim ve İsrail yanlısı oy kullanma kaydım yüzde yüzdü. İsrail  devletinin korunmasına olan bağlılığım ve bu ülkeyle dostluğumda hiç kimse  benimle yarışamaz" diye konuştu.
 
Kerry, sözlerine şöyle devam etti: "Netanyahu'nun bizzat kendisi, bana, 'bu süre zarfında insani bir  ateşkese ulaşılması için çalışabilir misiniz?' diye sordu. Onun bu taahhüdü  olmasaydı, elbette ABD Başkanı ve ben bu çabaya girişmezdik. Şimdi ya onun  taahhüdünü sorgusuz doğru kabul edeceğim ya da birisi burada başka bir oyun  oynuyor ve umarım gerçek bu değildir." AA

<p>Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, lekelenmeme hakkının önemine dikkati çekerek '300 binin üzerinde so

300 bin kişi 'leke'den kurtarıldı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı

Aslanların zürafa avı kare kare fotoğrafladı

ABD'de FETÖ'nün karanlık yüzünü gösteren dijital ekranlı kamyonet dolaştırıldı