• $7,1706
  • €8,7294
  • 414.373
  • 1483.02
18 Şubat 2021 Perşembe 00:14 | Son Güncelleme:

Japonya anlaşmaya vardı... ABD üsleri için milyarlarca dolar ödeyecekler

Japonya anlaşmaya vardı... ABD üsleri için milyarlarca dolar ödeyecekler
AA

Japonya, ülkede konuşlu ABD kuvvetlerine ev sahipliği yapma maliyetleri kapsamında 2021'de 1,9 milyar dolar ödeme yapacak.

Japonya'nın 2021'de ülkede konuşlu bulunan ABD üsleri için 1,9 milyar dolar ödeme yapacağı bildirildi.

AA'nın Kyodo'dan aktardığı habere göre, Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi ve Savunma Bakanı Nobuo Kishi tarafından yapılan ortak açıklamada, ülkedeki ABD üsleri için yapılacak ödeme konusunda Washington yönetimiyle anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

Japonya'nın ülkede konuşlu ABD kuvvetlerine ev sahipliği yapma maliyetleri kapsamında 2021'de 1,9 milyar dolar ödeme yapacağı kaydedilen açıklamada, anlaşmadan duyulan memnuiyet dile getirildi.

Motegi, anlaşmanın Japonya-ABD ittifakına olan güçlü bağlılığını gösterdiği ve ittifakın güvenilirliğini artırdığını, tarafların 2022 yılı ve sonrası için maliyet paylaşımını kapsayan uzun süreli bir anlaşma için müzakerelere devam etmeyi kararlaştırdığını kaydetti.

Anlaşmaların mart sonuna kadar taraf ülkelerin meclislerinde onaylanması için kısa sürede imzalanması bekleniyor.

Tokyo yönetimi, ikili güvenlik anlaşmasının bir parçası olarak 1978'de başlayan ev sahibi ülke desteği kapsamında, ABD ordusunun hizmet, işçilik ve eğitim giderleri dahil olmak üzere çeşitli masraflarını üstleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Japonya'nın ülkede bulunan 54 bin Amerika askeri için ödediği yıllık 1,9 milyar doları, 8 milyar dolara çıkarmasını istemesi üzerine taraflar arasında tansiyon yükselmişti.

<p>FETÖ'nün kurulduğu 1967-1986 arasında, kadının adı ve yeri neydi? Kadını da çocuğu da kullanan FE

'FETÖ, elinin değdiği herkesi kategorize ediyor'

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü