• $ 6,7688
  • € 7,6343
  • 366.799
  • 110022
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
10 Nisan 2020 Cuma 00:23 | Son Güncelleme:

İtalya Dışişleri Bakanından, Alman gazetesine tepki: Kabul edilemez

İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Alman Die Welt gazetesinin, "İtalyan mafyasının, İtalya'nın Avrupa Birliği'nden istediği paraları beklediği" şeklindeki yorumunun kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Alman Die Welt gazetesinin, "İtalya'ya giden paraların kontrol edilmesi gerektiği çünkü İtalya'nın Brüksel'den talep ettiği bu paraların ülkedeki mafyaya gittiğini" ima eden yönündeki yorumları, İtalya'da siyasilerin sert şekilde tepki göstermesine neden oldu.

AA'nın aktardığı habere göre, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Facebook'tan yaptığı açıklamada, Alman gazetesi Die Welt'in yorumunu eleştirdi.

Yeni bir polemik açmak istemediğini belirten Di Maio, şu ifadeleri kullandı:

"Zaten burada bunun için de vaktimiz yok ama Alman gazetesinin kullandığı bu tonu, kabul edilemez ve utanç verici bulduğumu belirtmeme izin verin. Berlin’in onları kınamasını ve mesafe koymasını umuyorum."

Di Maio, İtalya’nın bugün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kurbanlarına ağladığını, aynı şekilde mafya kurbanları için de gözyaşı döktüğünü belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Dışişleri Bakanı olarak bu yorumu kabul edemem. Bu bir oyun değil, iki ülke arasında bir maç değil. İnsanlar ölüyor ve Avrupa buna bir cevap vermek zorunda."

"ÖZÜR DİLEYİN"

Ana muhalefetteki aşırı sağcı Lig Partisi'nin lideri Matteo Salvini de Twitter'dan şu yorumu yaptı:

"Alman makalesi utanç verici" başlığıyla yaptığı paylaşımda, "Die Welt, İtalyanların Avrupa Komisyonunca kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor. Utanın. Berlin ve Brüksel, İtalya’yı ve İtalyanları konuşmadan önce ağzını yıkasın. Özür dileyin."

Aşırı sağcı bir diğer parti İtalya'nın Kardeşleri (Fratelli d’Italia) Partisi’nin lideri Giorgia Meloni de şunları kaydetti:

"Utanç, utanç, utanç verici. Alman gazetesi 'Die Welt'in İtalya'ya karşı rezil makalesi hakkında yorum yapacak başka sözüm yok."

Die Welt'teki yazıda, şu ifadelere yer verilmişti:

"AB ülkeleri, kesinlikle Kovid-19 krizinde birbirlerine yardım etmelidir. Ama sınır yok mu? Ve herhangi bir kontrol olmadan mı? İtalya'da mafya, Brüksel'den yeni bir para yağmuru yağmasını bekliyor. Ve elbette İtalyanlar da Brüksel tarafından kontrol edilmeli ve parayı doğru kullandıklarını göstermelidir. AB'nin temel ilkeleri, yeni tip koronavirüs krizinde bile uygulanmaya devam etmelidir."
Bakan Kurum'dan Riva deresi açıklaması

Bakan Kurum'dan Riva deresi açıklaması

Yıllardır yanlış biliniyor! O hatalar diyette kilo aldırıy

Yıllardır yanlış biliniyor! O hatalar diyette kilo aldırıyor

Bakan Mustafa Varank, Yerli Tanı Kiti'ni tanıttı

Bakan Mustafa Varank, Yerli Tanı Kiti'ni tanıttı

Bakla tüketirken zehirlenmeyin! O detaya dikkat!

Bakla tüketirken zehirlenmeyin! O detaya dikkat!