• $8,1613
  • €9,8163
  • 467.946
  • 1347.91
26 Haziran 2018 Salı 01:00 | Son Güncelleme:

İstikrar ve güçlü ilişkiler  daha da sağlamlaştı

İstikrar ve güçlü ilişkiler  daha da sağlamlaştı

Seçim sonrası dünya liderlerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik ve takdir mesajları yağdı. Rusya, Çin ve İran liderleri güçlü ilişkilerin daha da sağlamlaştığını belirtti. Almanya da kayıtsız kalamadı.

24 Haziran seçimleriyle bir kez daha Türk halkının büyük desteğini alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferini dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu da kabul etti. Dün başta Rusya, Çin, İran gibi büyük ülkelerin liderleri tebrik için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ararken AB ülkeleri ise milli iradenin zaferini yarım ağızla tebrik etti.

SİYASİ OTORİTESİNİ GÖSTERDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, seçim sonuçlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi otoritesini tam olarak gösterdiğini belirtti ve Türkiye’nin önünde duran güncel sosyal-ekonomik konuların çözümünde, ülkenin dış politikasının güçlendirilmesindeki yönetim anlayışı nedeniyle Erdoğan’ın geniş destek aldığını ifade etti. Erdoğan’ı telefonla arayan Putin iki ülkenin verimli işbirliğini bundan sonra daha da geliştirmek için fırsatları değerlendirdi. Rusya meclis alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy de Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin Rusya ve Türkiye’nin işbirliğinin kilit konularında öngörülebilirliği sağlayacağını duyurdu. Ukrayna ve Ürdün liderleri de tebrik telefonları açtı. 

Saygı duyuyoruz

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak tebriklerini iletti. Dışişleri Bakanı Heiko Maas da "Türk seçmenin takdir ettiği her sonuca saygı duyarız" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yazılı mesajında, “Cumhurbaşkanlığı seçimindeki zaferiniz ve tazelediğiniz güvenoyu münasebetiyle zati âlinizi, sevinç ve mutlulukla kutlarım” ifadesini kullandı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang Türk halkının tercihine saygı duyduğu ve yeniden göreve seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ettiğini açıkladı. 

Ermenistan'ın Sünik kentini ziyaret eden Başbakan Nikol Paşinyan'a tepki gösteren öfkeli bir grup '

Paşinyan yine kovuldu: Defol, burada işin yok!

Hülya doktor hastalarının yanı sıra sokak hayvanlarına da şifa dağıtıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm temsilcilerini kabul etti

Suyu 30 metre çekilen Salda Gölü'nün çamur çukurları kapanıyor