• $8,0422
  • €9,6507
  • 451.672
  • 1410.02
14 Aralık 2020 Pazartesi 14:40 | Son Güncelleme:

İstifa etmesi beklenen Paşinyan'dan yeni hamle: Ermenistan'da 3 günlük yas ilan edildi

İstifa etmesi beklenen Paşinyan'dan yeni hamle: Ermenistan'da 3 günlük yas ilan edildi
IHA

İstifa etmesi beklenen işgalci Ermenistan'ın Başbakanı Paşinyan'dan yeni bir hamle geldi. Dağlık Karabağ anlaşmasından sonra suların bir türlü durulmadığı işgalci Ermenistan'da bu kez 3 günlük yas ilan edildi.

İstifa ettiği haberlerini yalanlayan işgalci Ermenistan'ın Başbakanı Nikol Paşinyan ülkesinde 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

İHA'da yer alan habere göre, Azerbaycan ile işgalci Ermenistan arasında imzalanan ateşkes anlaşmasından sonra Dağlık Karabağ’da işgal ettiği toprakları kaybeden işgalci Ermenistan için siyasi kriz devam ediyor.

Muhalefet, Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifasını talep ederken gece saatlerinde Rus ve Ermeni medyasında Paşinyan’ın istifa ettiğine dair iddialar dolaştı. Sabah saatlerinde kameralar karşısına geçen Nikol Paşinyan ise istifa etmediğini söyleyerek, “Ben halkın oylarıyla geldim ancak yeni bir seçimde halk beni seçmezse giderim.” diyerek muhalefete rest çekti.

Siyasi koridorlarda hala hareketlilik sürerken işgalci Ermenistan'ın Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, parlamentonun olağanüstü toplanması çağrısında bulundu. Muhalefet tarafından sürekli baskı altında bulunan Paşinyan ise yeni bir adım atarak üstündeki baskıyı savurmaya çalışıyor.

ESİR TAKASI YAPILACAK

Nikol Paşinyan yeni söylemler ve suçlamalar ile Başbakanlık konumunda kalmaya çalışırken sabah saatlerinde kameralar karşısına geçerek Azerbaycan’ı suçladı. Dağlık Karabağ’da, Ermenilerin değil aksine Azerbaycan askerinin saldırılar gerçekleştirdiğini savunan Paşinyan, “Azerbaycan’ın eylemleri kışkırtıcı ve Dağlık Karabağ’daki, Rus Barı Gücü misyonlarının yetersiz olduğunu göstermeyi amaçlıyorlar.” dedi. Ayrıca ateşkes anlaşmadı maddeleri gereği esir takası yapacaklarını söyleyen Paşinyan, “Yakın zamanda tutukluların dönüşüne hazırlanıyoruz.” diyerek kendilerinin de Azerbaycanlı mahkumları göndermeye hazır olduklarını ifade etti.

3 GÜNLÜK YAS

Başbakan Paşinyan ülkede yaşanan kutuplaşma ve kendisine yapılan istifa baskılarının ardından yeni bir karar açıkladı. Paşinyan aldıkları karar ile 19 Aralık tarihinden başlayarak ülkede 3 günlük yas ilan ettiklerini duyurdu.Paşinyan, “19 Aralık çatışmaların sona ermesinin 40’ncı günüdür. 19 Aralık’tan itibaren Ermenistan’da 3 günlük yas ilan edilecek Cumhuriyet Meydanı’nda yas yürüyüşü yapılarak farklı türde anma etkinlikleri düzenlenecek” dedi.

<p>Libya Başbakanı Dibeybe, 5 başbakan yardımcısı ve 14 bakanı ile Türkiye'ye geldi. Abdulhamid Dibe

Libya'nın kritik ziyareti dünyada nasıl yankı buldu?

Tarihe tanıklık eden birbirinden çarpıcı fotoğraflar

Her gün 2 fincan yoğurt tüketirseniz ne oldu? işte şaşırtıcı sonuç

Karayipler'de volkan patlaması: Yanardağı'nın neden olduğu kül tabakası hayatı zorlaştırdı