• $7,485
  • €9,0665
  • 443.367
  • 1523.48
06 Temmuz 2013 Cumartesi 10:35 | Son Güncelleme:

İşte Mısır ordusunun darbe tarihi!

İşte Mısır ordusunun darbe tarihi!

Ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanını deviren Mısır Ordusu 1952 yılından beri yönetime silah zoruyla el koyan bir çizgi izledi.

Dünya Mısır'daki askeri darbeyi konuşuyor. Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı olan El Sisi önderliğindeki darbe aslında Mısırlılar için çok da şaşırtıcı değil. Çünkü tarihe düşülen notlar Mısır ordusunun hep darbeci olduğunun kanıtı aslında. 

1952'DEN BERİ...

Mısır'da 1952 yılında  Hür Subaylar Hareketi, kral Faruk'u devirdi ve 1953'te cumhuriyet ilan etti.Ordunun başındaki isim yani darbenin görünen lideri Tümgeneral Necib'di.Ama herkes cuntadaki Nasır'a dikkat çekiyordu.O gün  Hasan El Benna'nın kurduğu Müslüman Kardeşler Örgütü bu darbeye destek verdi. Hatta Müslüman Kardeşler'in en önemli ideologu olarak kabul edilen Seyyid Kutup Hür Subaylar'ın organize ettiği Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin genel sekreterliğini  üstlendi.
Müslüman Kardeşler darbeyi desteklediler çünkü Hür Subaylar darbeden sonra İslami yönetime geçeceklerine dair söz vermişlerdi!

ASKER SÖZÜNÜ TUTMADI

Hür Subaylar verdikleri sözü tutmayınca Müslüman Kardeşler tavır değiştirdi.  Bunun üzerine Nasır, Müslüman Kardeşler'i kapatma kararı aldı ve başta Seyyid Kutup olmak üzere önde gelenlerini tutukladı.Sokaklar karıştı ve sonunda tutuklananlar serbest kaldı. Darbenin gizli lideri Nasır, 1954'te bir suikasta maruz kalınca faturayı Müslüman Kardeşler'e kesti ve bir çok kişi idam edildi. Ve sonunda Cemal Abdülnasır perde gerisinden çıkıp Necib'i devirdi. Artık ülkenin tek hakimiydi.Ülkeyi ABD'den uzaklaştırdı, İsrail karşıtı politika izledi ve halkın bu anlamda desteğini kazandı.

NASIR GİTTİ, SEDAT GELDİ

Nasır'ın ölümüyle birlikte koltuğuna oturan ise yine bir asker, yardımcısı Enver Sedat oldu. İlginçtir Sedat'ın ilk işi ise  Nasır yanlısı generalleri emekli etmek oldu. Sedat'ın İsrail ile anlaşması ordu içinde rahatsızlığa yol açtı. 1979'da 11 hava subayı Sedat'a darbe yapmak gerekçesiyle tutuklandı.

TÖRENDE DELİK DEŞİK EDİLDİ

Sedat bir resmi tören sırasında selamladığı askerlerinin kurbanı oldu. Televizyonlardan bile canlı yayınlanan o suikastte askeri araçtan çıkan Yüzbaşı Halit İslamboli, Sedat'ı bütün dünyanın gözü önünde vurdu. Tarih 1981'di. Diğer suikastçiler de tören locasına el bombalarıyla, kurşunlarla cehenneme çevirdi adeta. Sedat tam 72 kurşunla öldürüldü. İslamboli yakalandı, diğer arkadaşları ise kaçmayı başardı. İslamboli idam edildi, Sedat ise vurulduğu yerin tam karşısına yapılan anıtmezara gömüldü.

VE MÜBAREK DÖNEMİ

Sedat'ın öldürülmesinin ardından yerine geçen isim ise tüm darbe girişimlerinin içinde olan, hava kuvvetlerinin başındaki  Hüsnü Mübarek'ti. Mübarek tam 32 yıl boyunca ülkeyi demir yumrukla yönetti. Arap baharının ilk devirdiği isim olarak koltuktan indirilen Mübarek'in yerine seçimle gelen ilk lider olan Mursi ise koltukta sadece 1.5 yıl oturabildi. El Sisi yönetimindeki ordu geleneğini sürdürdü ve iktidara kanlı bir şekilde el koydu.

 

<p>Peki, Ankara  kulislerinde neler yaşanıyor? CHP’de neler yaşanıyor? Millet İttifakı dağılıy

Siyasette neler konuşuluyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Haşladığınız yumurtalar grileşiyorsa dikkat!

Türkiye Kupası'nda çeyrek finale kalan takımlar