• $7,834
  • €9,37
  • 448.225
  • 1283.58
22 Eylül 2014 Pazartesi 16:08 | Son Güncelleme:

İşte Dünyanın en derin havuzu!

İşte Dünyanın en derin havuzu!

İtalya'da özel bir tesiste bulunan ve dalgıçların yoğun ilgi gösterdiği havuz, 40 metre derinliği ile 'dünyanın en derin havuzu'.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

İtalya'nın Padova kentinin Montegrotto Terme bölgesinde buluanan Terme Milepini Oteli'ndeki 'Y-40 Deep Joy' isimli tesiste bulunan özel havuz tam 40 metre derinliğinde. Bu derinliği ile 'Y-40 Deep Joy', Brüksel'deki 34,5 metre derinliğindeki Nemo33'ten 5,5 metre daha derin.

Üst kısmı 21 metreye 18 metre genişliğinde olan havuz, derinlere inildikçe daralıyor. Havuz 4300 metreküp termal su barındırıyor.

Rekortmen havuza, serbest dalış, tüplü (skuba) dalış yapmak isteyenler ile ve yüzücüler yoğun ilgi gösteriyor.

HAVUZUN DERİNLİĞİ 12 KATLI BİR BİNANIN YÜKSEKLİĞİNE EŞDEĞER

Eğer bu havuzun en dibine inene kadar nefesinizi tutabilirseniz, çok küçük bir azınlığın içeresindesiniz demektir. Ünlü İtalyan mimar Emanuele Boaretto tarafından tasarlanan muhteşem havuz, Padova kentinin Montegrotto Terme bölgesindeki dört yıldızlı otelin içinde yer alıyor. Bu yaz faaliyete geçen havuzun dalış derinliği 12 katlı bir binaya veya 18 tane otobüsün üst üste konmuş haline eşdeğer. Su sıcaklığı da 32 - 34 °C arasında olduğundan, havuza girmek için dalgıç kıyafeti giymek de gerekmiyor.

DİPSİZ BİR KUYU GİBİ

Havuzun altında, 1,3 metre ve 12 metre derinliklerinde platformlar bulunuyor. 21 metreye 18 metrelik genişlik, aşağılara doğru indikçe kuyu gibi dar deliğe dönüşüyor. Ziyaretçiler serbest ve tüplü dalışların yanı sıra, su altında bulunan mağaralar sayesinde mağara dalışı dahi yapabiliyorlar. Suya girmek istemeyenler için de havuzda ayrıca tamamen saydam bir tünel bulunuyor. Çatısındaki şezlonglarda ise derin dalış tecrübesinin ardından dinlenip güneşlenebiliyorsunuz.

DENİZKIZI GÖSTERİSİ

İtalya'nın öne çıkan su sporcuların desteğiyle yapılan havuza denizkızı kuyruğuyla giren serbest dalışçı Ilaria Molinari, ziyaretçileri şaşkına çevirmişti. Yapının mimarı Emanuele Boaretto, Y-40'ın barındırdığı kaplıca suyuyla da benzersiz olduğunu vurguluyor. Ayrıca, doğal milli parkta yer alan havuzun dışarıdan görüntüyü bozmaması için üstünün çimenle kaplanacağını da söylüyor.
Havuzda serbest dalış, skuba dalış haricinde, su fitnesi, watsu (bir çeşit suda rahatlama terapisi), hidrokinezi terapisi ve hamile kadınlar için egzersiz programları da uygulanıyor.

DÜNYADAKİ BENZERLERİ

Y-40 tamamlanmadan önce, Belçika'nın Brüksel şehrinde yer alan Nemo33 havuzu, dünyanın en derin kapalı yüzme alanıydı. Dünyanın en geniş havuzu ise Şili'nin Algarrobo kentinde bulunan San Alfonso del Mar tatil yöresinde yer alıyor. 81 bin metre karelik bir alanı kaplayan bu havuz, 20 olimpik havuzun toplamı büyüklüğünde.

<p>Konya'da gelen son dakika haberine göre, Kadir Şeker'in kurtardığı Ayşe Dırla, polisin eroin bask

Eroin dolu araçtan Kadir Şeker'in kurtardığı Ayşe Dırla çıktı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Görüntüler viral oldu: Atmosfere giren göktaşı geceyi adeta gündüze çevirdi

Suların çekilince kayık mezarlığı ortaya çıktı