• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
16 Kasım 2023 Perşembe 18:16 | Son Güncelleme:

İsrailli uzmandan Gazze itirafı: Kontrol ele geçirilemedi

İsrailli uzmandan Gazze itirafı:  Kontrol ele geçirilemedi
AA

İsrailli askeri uzman Amos Harel, kaleme aldığı bir makalede Hamas'ın Gazze kentinde kontrolü kaybetmiş olabileceğini ancak işgalci İsrail ordusunun da hala burada kontrolü ele geçiremediğini ifade etti.

İsrailli askeri uzman Amos Harel, İsrail ordusunun henüz Gazze'de kontrolü ele geçiremediğini belirtti.

Harel, İsrail gazetesi Haaretz'de konuyla ilgili bir makale kaleme aldı.

Hamas'ın Gazze kentinin kontrolünü kaybetmiş olabileceğini ancak işgalci İsrail ordusunun da hala burada kontrolü ele geçiremediğini yazan Harel, "Savaştan daha sinir bozucu bir şey varsa o da kış savaşıdır." ifadesini kullandı.

Ordunun karşılaştığı zorlukların hava şartlarıyla sınırlı olmadığını, karada geçen 2 buçuk haftadan sonra askerlerin çeşitli zorluklarla karşılaşabileceğini anlatan Harel, "Komutanlar, başta tanksavar füzeleri ve patlayıcı yerleştirilmiş evler olmak üzere bir dizi potansiyel tehditten endişe duyuyor." değerlendirmesinde bulundu.

Nüfusun yoğun olduğu şehir merkezinde, çok katlı binalardan ateş edilme ihtimaline karşı da "korunmaya ihtiyaç olduğunu" savunan İsrailli uzman, ordunun tünellere yoğunlaştığını belirtti.

Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar'ın esir değişimi konusu dahil hala "karar komutasında" olduğunu kaydeden Harel, "İsrail kaynakları, Sinvar'ı, Filistin tarafında esir takası anlaşmasına varılıp varılmayacağına karar verecek tek kişi olarak tanımlıyor." notunu düştü.

ABD Başkanı Joe Biden'ın uzun vadede, Hamas hükümetinin Gazze'den uzaklaştırılması ile Filistin yönetimi ve işgalci İsrail arasında diplomatik bir anlaşmaya varma çabalarının yeniden başlaması arasında bağ kurduğunu aktaran Harel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bu adıma sadece inanmakla kalmayıp hızlı bir ateşkes ve Filistin Yönetimi ile müzakerelerin yeniden başlatılmasını kabul etmesi halinde, hükümetin aşırı sağ kanadının koalisyonu içeriden parçalayabileceğinden endişe ettiğini paylaştı.

İŞGALCİ İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, işgalci İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, işgalci İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 işgalci İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığı duyuruldu. Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda da 51 işgalci İsrail askeri öldürüldü.

İşgalci İsrail'e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki hükümete göre 7 Ekim'den bu yanaişgalci İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde 4 bin 710'u çocuk, 3 bin 160'ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi öldürüldü.

Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana işgalci İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 197 Filistinli hayatını kaybetti.

İşgalci İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İşgalci İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

  • Gazze kontrol
  • Hamas krizi
  • İsrail işgali
İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü
İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması...  Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü

İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü

Macron'dan 'Hamas bitirilemez' itirafı... 'Mümkün olduğuna inanan var mı?'
Macron'dan 'Hamas bitirilemez' itirafı... 'Mümkün olduğuna inanan var mı?'

Macron'dan 'Hamas bitirilemez' itirafı... 'Mümkün olduğuna inanan var mı?'

Brezilya Devlet Başkanı Lula'dan BMGK'ya Gazze tepkisi... 'Savaş değil soykırım'
Brezilya Devlet Başkanı Lula'dan BMGK'ya Gazze tepkisi... 'Savaş değil soykırım'

Brezilya Devlet Başkanı Lula'dan BMGK'ya Gazze tepkisi... 'Savaş değil soykırım'