• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
26 Haziran 2020 Cuma 19:31 | Son Güncelleme:

İsrailli eski bakandan İsrail yönetimine Batı Şeria uyarısı: Büyük bir tarihi hata olur!

İsrailli eski bakandan İsrail yönetimine Batı Şeria uyarısı: Büyük bir tarihi hata olur!
AA

Eski İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, İsrail yönetiminin Batı Şeria topraklarını ilhak etmesinin, büyük bir tarihi hata olacağını ve bölgede gelecekte söz konusu olabilecek barış umutlarından vazgeçmek anlamına geleceğini söyleyerek uyardı.

Eski İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, CNN International televizyonunda Christine Amanpour'un konuğu oldu.

AA'nın aktardığı habere göre, İsrail yönetiminin Batı Şeria'yı ilhak girişimine ilişkin bir soruya Livni, şu yanıtı verdi:

"İsrail'in Batı Şeria'nın yüzde 30 civarındaki topraklarını ilhak etmesi, gelecekteki barış umudundan vazgeçmek anlamına geliyor. Bunun kesinlikle İsrail'in menfaatine olmadığına inanıyorum."

Filistin ile İsrail halkının barış ve güvenlik içinde iki devlet olarak yan yana yaşayabileceğine inandığını anlatan Livni, şu şekilde konuştu:

"Bu tür tek taraflı adımlar atmak İsrail'in geri dönüşü olmayan bir noktaya varması hatta geçmesi anlamına geliyor. Ve bu bizim için, iki devletli barışa inan İsrailliler, Filistinliler ve diğer herkes için büyük bir tarihi hata olacak."

"İsrail devletinin varlık sebebi ve kimliği, demokratik bir Yahudi devleti olmasıdır" değerlendirmesinde bulunan Lİvni, şöyle devam etti:

"Bu değerlerin ahenk içinde olması, tutarsızlıklara düşmemesi için orada yaşayanların çoğunluğunun Yahudi olması gerekir. İlhak şimdi Batı Şeria'daki Filistinlileri dışarıda bırakacak şekilde olacak ama (Filistinliler) gelecekte kendi devletlerini kuramayacaklarına göre bir sonraki adım, Ürdün Nehri ile Akdeniz arasında tek bir devletin olmasıdır. Bu da milyonlarca Filistinliyi de ilhak etmeden imkansız demektir."

Livni, Batı Şeria'nın ilhakının, iki milletli, çatışmaların olduğu bir duruma yol açacağı ve nihayetinde İsrail'in Yahudi devlet olma özelliğini kaybetmesine yol açacağı uyarısında bulundu. 

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

En çok altın rezervine sahip ülkeler belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada

İzmit Körfezi'nden 100 ton deniz salyası temizlendi

NASA'nın Mars aracının keşfettiği ilginç kaya şaşkınlık yarattı