• $7,2655
  • €8,8968
  • 415.693
  • 1488.21
28 Temmuz 2014 Pazartesi 21:52 | Son Güncelleme:

İsrail‘in Gazze saldırılarının orantısızlığını gösteren bilanço!

İsrail‘in Gazze saldırılarının orantısızlığını gösteren bilanço!

İsrail saldırılarının başladığı 7 Temmuz'dan bu yana tarafların verdiği kayıplara ilişkin yapılan mukayeseli bilanço, Gazze'ye yönelik saldırının ve yıkımın "orantısızlığını" meydana çıkarıyor.

İsrail'in Gazze'ye 3 haftadır devam eden saldırılarının taraflar arasındaki mukayeseli bilançosu, İsrail saldırılarının "orantısızlığını" ortaya koyuyor.
      
Yıllardır ambargo altındaki Gazze'nin 7 Temmuz'dan bu yana maruz kaldığı İsrail saldırılarında 1 İsrailliye mukabil 25 Filistinli yaralanırken, Filistin tarafından atılan 1 rokete karşılık, İsrail tarafından 7 füze atıldı.
      
ÖLÜ VE YARALI
      
Filistin Sağlık Bakanlığının verilerine göre Gazze'ye yönelik saldırılarda bin 45 Filistinli hayatını kaybederken, İsrail tarafından 3'ü sivil 46 kişi öldü. Bu durumda, 1 İsrailli'nin ölmesine karşılık 23 Filistinli yaşamını yitirdi.
      
Haftalardır devam eden saldırılarda  6 bin 235 Filistinli ve 177 İsrail askeri yaralandı.
      
AİLE ÖLÜMLERİ
      
İsrail'in kara, hava ve denizden düzenlediği saldırılarda 53 aile neredeyse tamamen hayata veda etti. Genellikle kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan aile katliamlarında 285 kişi öldü. İsrail tarafından ise Filistin'dekinin benzeri aile katliamlarına tanık olunmadı.
      
Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırıların başladığı zamandan bu güne kadar 25 sağlık merkezinin hedef alındığını ifade ederken, İsrail makamları Gazze'den atılan füzelerle vurulan herhangi bir sağlık merkezinin olduğuna ilişkin duyuruda bulunmadı.
      
YERLEŞİM YERLERİ
      
İsrail'in kara ve hava saldırılarında Gazze Şeridi'nde 2 bin 330 ev tamamen yıkılırken, 23 bin 160 evde ise kısmi tahribat meydana geldi. İsrail ise Filistinliler'in attığı roketler nedeniyle bazı evlerin küçük çapta zarar gördüğünü kaydetti.
      
İBADET YERLERİ
      

Resmi açıklamalara göre İsrail uçakları Gazze'de 77 camiyi bombaladı. Bunlardan 16'sı tamamen yıkılırken 61'i kısmen ayakta kalmayı başardı. İsrail'de ise şu ana kadar herhangi bir ibadet yerinin hedef alındığına ilişkin açıklama yapılmadı.
      
EĞİTİM MERKEZLERİ
      
Gazze'de 145 okul ile 3 üniversite İsrail saldırıları nedeniyle kısmen yıkıldı. İsrail'de ise şu ana kadar herhangi bir eğitim merkezinin hedef alındığına ilişkin bir açıklama yok.
      
YARDIM KURULUŞLARI
      
Gazze'de 9 yardım kuruluşu İsrail saldırılarına hedef oldu ve yıkıldı. İsrail'de ise şu ana kadar herhangi bir yardım kuruluşunun hedef alındığına ilişkin bilgiye rastlanmadı.
      
ALTYAPI VE GÖÇLER
      
İsrail saldırıları nedeniyle 6 kanalizasyon hattı zarar gördü. İsrail'deki alt yapıyı hedef alan herhangi bir saldırı ise düzenlenmedi.
      
Saldırılar nedeniyle evleri yıkılan veya evlerinin vurulma tehlikesi bulunan 187 bin Filistinli evlerini terk etmek zorunda kaldı.

ESİRLER

İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın Oron Şaul isimli İsrail askerini esir aldığını açıklamasına karşılık İsrail, saldırıların başladığı günden bu yana 28 Filistinli'yi esir aldığını bildirdi. AA

<p>Ermenistan ordusundan Paşinyan'a istifa çağrısı!</p><p>GENELKURMAY BAŞKANI GÖREVDEN ALI

25 Şubat 2021 Güncel Haberler

Vaka artışı yaşanan Samsun'da 'gizli ekip' tekrar görevde

2 bin 225 rakımdaki çığ tatbikatı nefes kesti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan'da