• $8,0986
  • €9,793
  • 461.25
  • 1377.23
28 Şubat 2019 Perşembe 14:23 | Son Güncelleme:

İsrail'in Ay'a gönderdiği uzay aracında bir sorun daha

İsrail'in Ay'a gönderdiği uzay aracında bir sorun daha

İsrail'in Ay yüzeyine indirmek için gönderdiği uzay aracının uçuş bilgisayarı resetlenmesi sonucu bir ateşleme yapamadığı ve hesaplanan yörünge manevrasını yapamadığı bildirildi.

TM Dijital Haber Merkezi

İsrail'in Ay yüzeyine indirmek için gönderdiği uzay aracında geçtiğimiz günlerde yaşanan yıldız izler sorununun üzerine, uçuş bilgisayarı resetlenmesi sonucu bir ateşleme sorunu ile karşılaşıldığı ve bu sorun nedeniyle hesaplanan yörünge manevrasını yapamadığı bildirildi.

İsrail'in Ay'a gideceği Beresheet isimli uzay aracı, 22 Şubat'ta Falcon 9 roketi ile başarıyla yörüngesine gönderilmişti. Roketin uzay aracını dünya yörüngesine bırakmasının ardından aracın kendi motorlarını başarıyla çalıştırdığı ve yaklaşık 2 ay sürecek eliptik yolculuğa başladığı bildirildi. Ancak uzay aracının roketten ayrılmasının akabinde aracın yıldız izleyicilerinde güneş ışınlarına karşı yüksek hassasiyet tespit edildiği belirtilmişti. Salı günü (25 Şubat) ise Beresheet'in yörüngesinin yarı çapını artıtıp, hesaplanan Ay yörüngesine girmesi için için başka bir manevra yapması planlanıyordu. Manevra hazırlıkları sürerken, uzay aracının bilgisayarı planlanmamış bir yeniden başlatma gerçekleştirdi.

MÜHENDİSLER TÜM HESAPLAMALARI BAŞTAN GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDA

TM Dijital Haber Merkezi'nden Gökhan Ertaş, konuyla ilgili olarak Uydu Sistem Mühendisi Egemen İmre'ye Beresheet uzay aracının karşılaştığı bu sorunun ne olduğunu ve ne gibi sorunlar oluşturabileceğini sordu.

Yıldız İzleyiciler’in (Star tracker) yıldızlara bakarak yönelimi hassas şekilde bulan kameralardan oluştuğunu anlatan İmre, “Bunlar zaten görev boyunca mümkün mertebe güneşe bakmayacak şekilde yerleştirilir. Ama Beresheet'teki yıldız izleyiciler güneşe doğrudan bakmasa dahi, IAI’nin açıklamasından anlaşıldığı kadarıyla kameralara güneş giriyor. Normalde birden çok kamera kafası olur ve başka yönlere bakarlar. O nedenle birinde sorun varsa diğerinde olmaz, ancak görevin ilerleyen aşamalarında kameranın güneşe belli bir açıyla bakıp sorun yaşamayacaklarını düşünmüş olabilirler. Şimdi bu hesaplamaları gözden geçirmek zorundalar." açıklamasında bulundu.

"BU BİRAZ ENDİŞE VERİCİ BİR DURUM"?

İmre yaşanan uçuş bilgisayarı resetlenmesi sorunu hakkında ise, "Bu biraz endişe verici bir durum, zira sorunun radyasyondan mı yoksa başka bir nedenden mi kaynaklandığını acilen bulmak ya da bu halde devam ederek risk almak durumundalar. Yarın kritik bir manevra ya da iniş esnasında bu durum tekrarlanırsa çok büyük sorun olur." dedi.

BERESHEET UZAY ARACININ ÖZELLİKLERİ

Beresheet isimli uzay aracı 600 kilogram ağırlığında ancak bu ağırlığın çoğu Ay'a gitmek için kullanılacak yakıttan oluşuyor. Araç Ay'a iniş yaptığı sırada yaklaşık 200 kilogram ağırlığında kalacak. Araçta yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve videolar çekmek için kamera ve bazı bilimsel deneylerde kullanılacak manyetometre ve reflektör gibi malzemeler bulunuyor. İsrail araca ayrıca küçük bir disk yerleştirdi; bu diskte, İsrail bayrağı, İbranice şarkılar, İsrail Bağımsızlık Bildirgesi ve İsrail ulusal marşı bulunuyor.

Beresheet uzay aracı hesaplanan yörüngede sorun yaşamadan hareket ederse 11 Nisan'da Ay'a ulaşması bekleniyor.

<p>İzmir'de Murat A. adlı şahıs annesinin eski eşi Mahmut Karşıcı'yı sokak ortasında pompalı tüfekle

Sokak ortasında pompalı dehşeti! Cinayet anları güvenlik kamerasında...

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi