• $7,4701
  • €9,0599
  • 441.724
  • 1565.01
11 Ocak 2021 Pazartesi 17:28 | Son Güncelleme:

İsrail'den Beyrut semalarında İHA'lı gövde gösterisi: Savaş çanları çalıyor...

İsrail'den Beyrut semalarında İHA'lı gövde gösterisi: Savaş çanları çalıyor...

İsrail'e ait İHA'ların ve savaş uçaklarının Beyrut semalarında alçak uçuş yaptığı görüntüler sosyal medyada tartışma konusu yarattı. Öte yandan, ABD Başkanı Trump'ın görevden ayrılmadan önce Orta Doğu'da bir çatışma çıkabileceği yönünde değerlendirmeler gündemdeki yerini koruyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, görevden ayrılmadan önce, Orta Doğu'da bir çatışma çıkabileceği yönündeki gerilim, had safhaya ulaştı. ABD'den bazı uzmanlar Trump'ın İran'a savaş açabileceğini iddia ederken, İsrail savaş uçakları Lübnan'ın başkenti Beyrut semalarında, alçak uçuş gerçekleştirdi.

star.com.tr'de yer alan habere göre; sosyal medyada da paylaşılan görüntülerde, insansız hava araçlarının motor seslerinin vızıltısının duyulduğu ve Beyrut semalarında uçan İsrail savaş uçaklarının görüldüğü kaydedildi.

Son iki hafta içinde, Beyrut üzerinde alçaktan uçan savaş uçaklarının sayısı artarken, bölge sakinleri bunun bir savaş provası olmasından endişeli.

İHLALLERİN YÜZDE 95'İ İHA'LARA AİT

UNIFIL tarafından Haziran ve Ekim 2020 arasında, önceki dört aya göre önemli bir artışla, toplam 61 saat 51 dakikalık uçuş süresi olmak üzere günlük ortalama 12.63 hava sahası ihlali bildirildi. Verilere göre, ihlallerin yaklaşık yüzde 95'i İHA'larla yapıldı.

Yıl sonunda Lübnan Hizbullahı lideri Hassan Nasrallah, yüksek hassasiyetli füze sayısını yıl içinde ikiye katladıklarını ve İsrail'deki herhangi bir hedefi isabetli bir şekilde vurabileceklerini iddia etti.

İSRAİL SAVAŞLA TEHDİT EDİYOR

İsrail ile Lübnan arasındaki gerilim, Hizbullah'ın bu yıl, 'İsrail Beyrut'taki basın ofisimize saldırı düzenledi' iddiasının ardından had safhaya ulaştı.

Saldırıdan sonra, İsrail-Lübnan sınırı boyunca yoğun çatışmalar yaşandı.

Beyrut, İsrail'i işgal ve saldırılarla suçlarken, İsrailli yetkililer 2006 Lübnan Savaşı'nı hatırlatarak, savaş çıkabileceği konusunda tehditler savurdu.

Beyrut'a göre, İsrail askerleri, güney Lübnan'ı işgal etmiş durumda. İsrail ise Lübnan Hizbullah'ını, terör örgütü olarak görüyor ve saldırılarını meşru zemine oturtmaya çalışıyor.

Lübnan'daki Birleşmiş Milletler Geçici Kuvveti, barışı sağlamak için hala bölgede hala konuşlu.

2006 İSRAİL-LÜBNAN SAVAŞI

2006 yılında, Hizbullah'ın İsrail askerlerini kaçırmasının ardından şiddetli çatışmalar patlak vermiş, İsrail saldırılarında 1.000'in üzerinde sivil Lübnanlı ölmüştü.

12 Temmuz'da başlayan çatışmalar, 14 Ağustos'a kadar devam etmişti.

<p>Trump Destekçileri Kongre Binası’nı bastı hayatını  kaybedenler ve gözaltına alınanlar oldu

ABD'de devir teslim töreni nasıl olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Zehir tacirlerine şafak baskını! 6 İlde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi

Gediz Deltası'nda kış kuşları kayıt altına alınıyor