• $9,5535
  • €11,1048
  • 550.186
  • 1509.2
12 Ekim 2021 Salı 14:32 | Son Güncelleme:

İsrail'deki çölde yapay Mars Üssü kuruldu... 6 astronot uzayda yaşamı deneyimleyecek

İsrail'deki çölde yapay Mars Üssü kuruldu... 6 astronot uzayda yaşamı deneyimleyecek
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Avusturya Uzay Forumu, İsrail uzay ajansı ile birlikte İsrail'in güneyindeki Negev çölünde bir kraterin içinde, yapay bir Mars üssü kurdu. 6 kişilik astronot ekibinin simülasyonda kalacağı deneysel etkinlik için uzun zaman eğitim aldığı belirtildi.

İsrail, ülkenin güneyinde bulunan Negev çölündeki bir kraterin içinde, Avusturya Uzay Forumu, İsrail uzay ajansı ile yapay bir Mars üssü kurdu.

Aksam.com.tr'nin Times of Israel'den aktardığı habere göre, uzay giysileri giyen 6 kişilik bir ekip, 500 metre derinliğinde, 40 kilometre genişliğinde bir krater olan Makhtesh Ramon'da Mars'taki koşulları simüle etme görevi için yola koyuldu.

Görev kapsamında 6 "analog astronot" ay sonuna kadar sanal istasyonda tecrit halinde yaşayacak.

Simülasyonun astronotları, zorlu fiziksel ve psikolojik testlerden geçmek zorunda kalırken 36 yaşındaki İsrailli Alon Tenzer, AFP'ye verdiği demeçte, "Bu bir rüyanın gerçekleşmesi. Yıllardır üzerinde çalıştığımız bir konu" diye konuştu.

Görevleri sırasında, GPS olmadan çalışan bir drone prototipi ve otomatik rüzgar ve güneş enerjili haritalama araçları dahil olmak üzere testler yapacaklar.

Geçen yıl başlaması beklenen ancak Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen Amadee-20 misyonunun bir parçası olan misyonun ayrıca insan davranışını ve izolasyonun astronotlar üzerindeki etkisini incelemeyi de amaçlayacağı belirtildi.

Avusturyalı misyon şefi Gernot Groemer, "Grubun uyumu ve birlikte çalışma yetenekleri, Mars'ta hayatta kalmak için çok önemlidir. Bir evlilik gibi, ancak bir evlilikte ayrılabilirsiniz ama Mars'ta yapamazsınız." dedi.

NASA, Mars'a ilk insan görevinin 2030'da başlayacağını öngörüyor.

Groemer, "Burada yaptığımız şey, Mars ve Dünya'nın uç noktalarında 380 milyon kilometre uzakta olduğu için, toplumumuzun şimdiye kadar yaptığı en büyük yolculuk olan büyük bir misyon hazırlamaktır" dedi.

<p>Ankaralılar AKM Millet Bahçesi'nde yeşille  buluşacak. Başkent'e yeni soluk getirecek millet bahç

AKM Millet Bahçesi açılıyor

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu