• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
21 Temmuz 2014 Pazartesi 12:41 | Son Güncelleme:

İsrail oklarla vuruyor

İsrail oklarla vuruyor

İsrail ordusunun sivil nüfusun yoğun olarak yaşadığı alanlarda beyaz fosfor bombasının yanı sıra tanklardan atılan binlerce ölümcü ok kullandığı ortaya çıktı. Ancak İsrail Ordusu bunu ilk defa kullanmıyor.

Gazze'ye ölüm yağdıran İsrail, fosfor bombası dışında ölümcül oklar da kullanıyor. 

Genellikle 12 milimetrelik bir tank mermisinin içinde bu oklardan 5 bin ila 8 bini bulunuyor. 4 santimetre uzunluğunda, sivri uçlu, dart okuna benzer bu silahlar, mermi havada patladıktan sonra 100 metre uzunluğunda, 300 metre genişliğinde bir alana koni biçiminde dağılıyor. 

Oklar, bu yönüyle misket bombasına benzerken Af Örgütü, sık bitki örtüsüne işlemesi için tasarlanmış olan bu silahın sivillerin yaşadığı yerlerde asla kullanılmaması gerektiğini bildiriyor.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre; İsrail'in ok kullanmasının amacının evleri yıkmadan, uluslararası kamuoyuna karşı Filistinlilere verdiği zararı daha az göstererek daha fazla kişi öldürmek olduğu kaydediliyor.

Haberde mühimmatın kullanımının İsrail Yüksek Mahkemesi tarafından 2002 yılında onaylandığı belirtilirken, bitki örtüsüyle kaplı alanlarda etkin kullanıldığı ifade ediliyor.

Yine "meşru askeri hedeflere karşı" da kullanılabileceği belirtiliyor. İsrailli yetkilileri silahın uluslararası hukuka uygun olduğunu öne sürüyor.

BİR KİŞİ OKLA YARALANDI

İnsan Hakları Filistin Merkezi; 17 Temmuz'da, Han Yunus'a bağlı Khuzaa köyünde Nahla Halil Najjar adlı Filistinlinin göğsüne isabet eden okla yaralandığını duyurdu.

İLK DEFA KULLANILMADI

İsrail'in bu okları daha 27 Aralık 2008'de başlayan Dökme KUrşun operasyonunda kullandığı belirlendi.

Uluslararası Af Örgütü ekibi, Dökme Kurşun operasyonunda Beyt Hanun'un güneyindeki ana yola bu okların atıldığını, iki kişinin öldüğünü birçok kişinin yaralandığını belgeledi. Ekibin bulguladığı olaylardan birinde, 21 yaşındaki hamile Wafa' Nabil Abu Jarad, evlerinin önünde çay içerken bu oklardan biriyle vuruluyor ve ölüyor.
 
Aynı gün, aynı caddede bulunan 16 yaşındaki Jaber Abd-al-Dayem bu oklardan biriyle boynundan vuruluyor. Hastaneye götürülüyor, ama üç gün sonra ölüyor. Kardeşi Mizar'ın vücudundaki oksa hâlâ duruyor. Bir başka olayda, evlerindeyken Atta Hassan Aref Azzam, oğulları 13 yaşındaki Muhammed ve 2,5 yaşındaki Hasan bu oklarla vurularak ölüyor. UAÖ ekibine göre, odanın duvarları bu oklarla dolu. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW),  bütün tarafların savaş suçlarını araştıracak, bağımsız bir uluslararası komisyon kurulmasını istiyor.

<p>Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat sürecini, 'Sayın Cumhurbaşkanı Demirel taraf

Eski Başbakan Tansu Çiller'den 28 Şubat mesajı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek