• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Haziran 2020 Pazar 03:32 | Son Güncelleme:

İsrail işgalden vazgeçmiyor... Bu kez sembolik ilhak devrede

İsrail işgalden vazgeçmiyor... Bu kez sembolik ilhak devrede

Filistin topraklarındaki yasadışı Yahudi yerleşimlerini İsrail'e katma projesinden tüm dünyanın tepkisine rağmen vazgeçmeyen Tel Aviv yönetimi, ‘şimdilik küçük bir miktar bölge'yi işgal edecek.

The Times of Israel’in haberine göre, İsrail hazırladığı eylem planınıyla ilgili Ürdün aracılığıyla Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı bilgilendirdi. Buna göre, İsrail, Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi’ni ilhak etmekten vazgeçerek sembolik ilhak seçeneğinde karar kıldı. Daha önce, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Körfez ülkeleriyle ilişkilerin bozulmaması için ilhak planını ertelemesini istemişti.

1 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

Netanyahu’nun kapalı bir toplantıda, bölgenin bir seferde yüzde 30’unu ele geçirmekten küçük bir bölgenin sembolik ilhakına kadar dört seçenek sunduğu basına sızmıştı. Netanyahu, geçen ay yaptığı açıklamada, Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşim yerleri ile Ürdün Vadisi’nin 1 Temmuz tarihinden itibaren İsrail tarafından ilhak edileceğini duyurmuştu. 1967 savaşından sonra Batı Şeria’daki Yahudiye ve Samiriye’de İsrail yerleşimleri kuruldu. BM Güvenlik Konseyi bu bölgelerin işgal edildiğini kabul ederken, İsrail tartışmalı bölgeler olarak tanımlıyor. 

İLHAK PLANI FİLİSTİN YÖNETİMİNİ YIKAR

Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan bazı bölgeleri “ilhakının” Filistin yönetiminin yıkılmasına neden olacağını söyledi.

Ureykat, ABD Başkanı Trump’ın sözde Orta Doğu Barış planında “Kudüs’ün tamamının İsrail’in bölünmez ve ebedi başkenti” olarak tanındığını, Mescid-i Aksa’nın “Tapınak tepesi” diye adlandırıldığını ve İsrail’in zorla göçe zorladığı Filistinlilere dönüş hakkı tanımadığını belirtti. 

<p>Editör: Duygu Gecü Yüzseven <a href='mailto:duygu.gecu@turkmedya.com.tr'>duygu.gecu@turkmedya.com

İzmir depreminde son durum nedir?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Karadeniz için sel ve heyelan uyarısı yapıldı

2021 kazak modellerinde süveter ön planda