• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
24 Mayıs 2021 Pazartesi 16:18 | Son Güncelleme:

"İsrail hariç" ibaresi uluslararası standartlar gereği Bangladeş pasaportundan kaldırıldı

"İsrail hariç" ibaresi uluslararası standartlar gereği Bangladeş pasaportundan kaldırıldı
AA

Bangladeş pasaportundaki "İsrail hariç" ibaresi uluslararası standartlar gereği kaldırıldı. Kafa karıştıran değişikliğin ardından ise ışık hızıyla bir savunma geldi. Yapılan açıklamada İsrail'e karşı olan duruşta herhangi bir değişme olmadığı vurgulanırken, Mescid-i Aksa'da ve Gazze Şeridi'nde Filistinlilere yönelik son dönemdeki saldırılar yeniden kınandı.

Bangladeş pasaportunda yer alan "İsrail hariç dünyanın tüm ülkelerinde geçerli" ibaresindeki "İsrail hariç" bölümü uluslararası standartlar gereği kaldırıldı.

AA'nın Merkezi Hindistan'da bulunan "The Wire" isimli haber sitesinden aktardığı habere göre, Bangladeş Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, elektronik Bangladeş pasaportunun uluslararası standartlara uygunluğunun sürdürülmesi için "İsrail hariç" ifadesinin kaldırıldığı belirtildi.

Açıklamada, bu değişikliğin Bangladeş'in Orta Doğu'ya yönelik dış politikasında herhangi bir değişiklik olduğu anlamına gelmediği vurgulandı.

Bangladeş pasaportu sahiplerinin İsrail'e seyahat yasağının sürdüğüne dikkati çekilen açıklamada, Bangladeş hükümetinin İsrail konusundaki tutumundan dönmediği kaydedildi.

"KAFANIZ KARIŞMASIN"

Açıklamada, Bangladeş'in, Filistin-İsrail çatışmasının, 1967'den önceki sınırların ve Kudüs'ün Filistin'in başkenti olarak tanındığı Birleşmiş Milletler kararının göz önüne alınarak "iki devletli çözüm"le ele alınmasına dair tutumu yinelendi ve İsrail'in Mescid-i Aksa'da ve Gazze Şeridi'nde Filistinlilere yönelik son dönemdeki saldırıları yeniden kınandı.

Açıklamada, İsrail Dışişleri Bakanlığı Asya ve Pasifik Genel Müdür Yardımcısı Gilad Cohen'in sosyal medya paylaşımına atıfta bulunularak "İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin paylaşımı nedeniyle kafanız karışmasın." değerlendirmesinde bulunuldu.

Cohen, 22 Mayıs'ta yaptığı paylaşımda, "Harika bir haber. Bangladeş, İsrail'e seyahat yasağını kaldırdı." ifadelerini kullanarak Bangladeş hükümetine İsrail ile diplomatik ilişkiler kurma çağrısı yapmıştı.

"BİZ, FİLİSTİN'İN GÜÇLÜ SAVUNUCULARIYIZ"

Bangladeş Dışişleri Bakanı AK Abdul Momen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pasaporttaki "İsrail hariç" ifadesinin "idari uygunluk" nedeniyle kaldırıldığını söyledi.

Momen, söz konusu ifadenin kaldırılmasının Bangladeş'in dış politikasıyla bir ilgisinin olmadığını ifade etti.

İfadenin kaldırılmasına dair kararın 6 ay önce alındığını belirten Momen, bu adımın tutumlarını etkilemeyeceğini kaydetti.

Momen, "Biz, Filistin'in güçlü savunucularıyız." dedi.

Öte yandan, Filistin'in Dakka Büyükelçisi Yousef SY Ramadan, yerel medyaya dün yaptığı açıklamada, her ülkenin pasaport veya diğer konularda bağımsız karar alma hakkı olduğunu ancak "İsrail hariç" ibaresinin kaldırılmasının kendileri için kabul edilemez olduğunu belirtti.

"BANGLADEŞ'İN DURUŞUNU SARSMAZ"

Dakka Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Imtiaz Ahmed de söz konusu değişikliğin zamanlama nedeniyle İsrail'e yönelik seyahat yasağının kaldırıldığına dair kafa karışıklığına yol açtığını dile getirdi.

Bazı Müslüman ülkelerin İsrail ile ilişkilerini ilerlettiği bir zamanda Bangladeş'in Filistin davasına desteğini açıkladığını anımsatan Ahmed, bu nedenle pasaporttan iki kelimenin çıkarılmasının Bangladeş'in İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili uzun dönemli ahlaki duruşunu sarsacağına inanmadığını kaydetti.

Ahmed, Bangladeş'te İsrail'in büyükelçiliği olmadığını ve iki ülke arasında karşılıklı ticaret yapılmadığını belirterek Dakka'da yıllardır Filistin Büyükelçiliği olduğuna dikkati çekti.

<p>Terör örgütü PKK/PYD Suriye'nin Tel Rifat Bölgesi'nden çok namlulu roketatarla saldırı gerçekleşt

PKK/YPG'den sivillere saldırı

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak