• $7,3008
  • €8,7912
  • 401.837
  • 1527.45
20 Temmuz 2014 Pazar 10:41 | Son Güncelleme:

‘İsrail bugün de 60 Filistinli öldürdü‘

‘İsrail bugün de 60 Filistinli öldürdü‘

İsrail'in Gazze'ye yönelik kara harekatı devam ediyor. Hastane yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, bugün 60 Filistinlinin öldürüldüğü açıklandı.Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 3 gün yas ilan etti.

İsrail ordusunun, Şucaiyye mahallesinde yaptığı katliamda en az 60 Filistinlinin öldüğü, 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye yönelik devam eden saldırılarında ise hayatını kaybedenlerin sayısının 425'e, yükseldiği bildirildi. 

KATLİAMDAN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı yetkilileri, binlerce kişinin de evlerini terk ederek, kaçmak zorunda kaldığını açıkladı.

KAÇIŞ SÜRÜYOR/FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYIN

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra Şifa Hastanesinde yaptığı basın açıklamasında, "İlk yardım ekipleri, Şucaiyye mahallesinde yıkılan evlerden 17'sinin çocuk, 14'ünün kadın 60 kişinin cesedini çıkardılar, 210 kişiyi de hastanelere taşıdılar" diye konuştu.

Kudra, İsrail'in Gazze'ye yönelik aralıksız saldırılarından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 420'ye, yaralı sayısı ise 3 bine ulaştığını söyledi. 

İsrail, 7 Temmuz'da  "Koruyucu Hat" adıyla, yıllardır abluka altında tutuğu Gazze'ye başlattığı saldırıların ardından, Perşembe akşamı da kara operasyonu başlamıştı.

3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Bahreyn'de bulunan Abbas, Gazze'de 60 kişinin öldüğü ve 420 kişinin yaralandığı Şucaiyye katliamı sonrası, Abbas'ın, 3 gün yas ilan etti.

Filistin hükümet binalarında ve yurt dışı temsilciliklerinde bayrakların 3 gün boyunca yarıya indirileceği belirtilen haberde Abbas'ın, "Uluslararası toplum, İsrail saldırılarını durdurmak ve ateşkes için acilen devreye girmeli" ifadelerine yer verildi.

Abbas, ateşkes sağlanması için çıktığı Mısır, Türkiye gezisinden sonra Katar'da görüşmelerde bulunuyor. 

ÖLÜ SAYISI 425'E YÜKSELDİ

İsrail ordusunun, 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 425'e yükseldiği bildirildi.

Gazze'de görevini fiili olarak yürüten eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Şucaiyye'de bugün düzenlediği katliamda 60 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Bölge genelindeki saldırılarla ölenlerin 87'ye çıktığını ve bunun İsrail'in saldırılarına başladığı tarihten bu yana "en kanlı gün" olduğunu aktaran Kudra, son saldırılarla hayatını kaybedenlerin sayısının 425'e, yaralananların ise 3 bin 8'e yükseldiğini bildirdi. Kudra, hayatını kaybedenlerden 112'sinin çocuk, 41'inin kadın olduğunu da kaydetti.

İsrail, 7 Temmuz'da  "Koruyucu Hat" adıyla, yıllardır abluka altında tutuğu Gazze'ye başlattığı saldırıların ardından, Perşembe akşamı da kara operasyonu başlamıştı.

ŞİFA HASTANESİNE AKIN EDİYORLAR

İsrail askerlerinin Gazze'nin doğu kesimlerine düzenlediği saldırılar nedeniyle yaralıların kaldırıldığı Şifa Hastanesinde yoğunluk yaşanıyor.

İsrail ordusunun bölgeye karadan ve havadan düzenlediği saldırıların ardından ambulansların yetersiz kalması ve bölgeye ulaşamaması nedeniyle Gazzeliler, kendi imkanlarıyla yaralıları hastaneye taşımaya çalışıyor.

Yaralananların yanı sıra bölgeden kaçan binlerce kişi de "güvenli bir sığınak" olarak gördükleri Şifa Hastanesine akın ediyor. Bu nedenle hastanede bazı bölümler kadın ve çocukların sığınması için açılmak zorunda kaldığı belirtildi.

Hastaneye kaçan aileler, İsrail ordusunun sivil savunma ekipleri ve ambulansları da hedef aldığını belirtti.

Öte yandan bölgedeki gelişmeleri, kamuoyuna duyurmaya çalışan Anadolu Ajansı (AA) bölgeden canlı yayına geçti.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail ordusunun, Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye, Tuffah ve Zeytun mahallelerine hedef gözetmeksizin yaptığı saldırılarda en az 40 Filistinlinin katledildiğini, yaklaşık 400 kişinin de yaralandığını belirtmişti. Saldırıda, bir gazeteci ile sağlık görevlisinin de hayatını kaybettiği bildirildi.

MEŞAL'DEN ARAP BİRLİĞİ'NE RET 

Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'in Mısır'ın ateşkes girişimini görüşmek üzere yaptığı Kahire davetini reddetti.

Hamas'a yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, Arabi, Meşal'i arayarak, Mısır'ın ateşkes girişimini görüşmek üzere Kahire'yi ziyaret etmesini istedi.

Arabi'nin Meşal'i, Mısır'ın ateşkes girişimine onay vermesi için ikna etmeye çalıştığını ifade eden Filistinli kaynak, Meşal'in teklifi kabul etmediğini ve bunun Gazze Şeridi'ndeki direniş örgütlerinin ortak duruşu olduğunu kaydettiğini aktardı.

4 İSRAİL TANKI VURULDU 

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrail ordusuna ait 4 tankı vurduğu iddia edildi. İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın ayrıca 5 İsrailli askeri öldürdüğü de ileri sürüldü.

İsrail, 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adıyla, yıllardır abluka altında tutuğu Gazze'ye başlattığı saldırıların ardından geçtiğimiz Perşembe akşamı da kara operasyonu başlattı. İsrail'in saldırısında ölen Filistinli sayısı 278'e ulaştı.

<p>Düşüncelerimizi durdurmanın bir yolu var mı? Uzman Psikolog Derya Yalçınkaya, aşırı düşünmenin sa

Aşırı düşünmekten nasıl kurtuluruz?

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu