• $7,8187
  • €9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
25 Ekim 2020 Pazar 09:33 | Son Güncelleme:

İsrail basınından Suudi Arabistan iddiası... İhanet anlaşması için ABD'deki seçimi bekliyorlar

İsrail basınından Suudi Arabistan iddiası... İhanet anlaşması için ABD'deki seçimi bekliyorlar
AA

BAE ile başlayan Filistin'e ihanet anlaşmaları devam ediylor. ABD'ye yakınlığı ile bilinen Suudi Arabistan'ın tavrı merak ediliyordu. Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın halkından korktuğu için anlaşmaya yanaşmadığı konuşulurken İsrail basınında dikkat çeken bir haber yer aldı. İsrail'in Kanal 12 televizyonu Suudi Arabistan ile İsrail'in ABD'deki seçimden sonra "ilişkileri normalleştireceği"ni iddia etti.

ABD'de 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçiminin ardından İsrail ile Suudi Arabistan'ın ilişkileri normalleştirme anlaşmasına vardığının duyurulacağı ileri sürüldü.

AA'nın İsrail'in Kanal 12 televizyonundan aktardığı haberde, Suudi Arabistan ile Umman'ın da İsrail ile ilişkileri normalleştireceği iddia edildi.

Washington'un arabuluculuğunda İsrail ile Umman arasında yürütülen müzakerelerde sona yaklaşıldığı ve iki ülkenin anlaşmaya vardığı duyurusunun ABD'de gelecek ay gerçekleştirilecek başkanlık seçiminden önce yapılabileceği savunuldu.

Haberde, İsrail istihbarat servisi Mossad'ın Başkanı Yossi Cohen'in, Tel Aviv'in Suudi Arabistan ile de ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varmasını umduğu ancak Riyad yönetiminin bu adımı 3 Kasım'daki seçimden sonra atmasını beklediği kaydedildi.

Haberde, Suudi Arabistan'ın İsrail ile normalleşme anlaşmasını, ABD Başkanına "seçim hediyesi" olarak sunmayı istediği iddia edildi.

Habere ilişkin Cohen'in ofisinden henüz açıklama yapılmadı.

ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail ile barış yapmak için bekleyen en az 5 ülke daha bulunduğunu ve bunlardan birinin de Suudi Arabistan olduğunu söylemişti.

İsrail, 15 Eylül'de Beyaz Saray'da yapılan törenle Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile ilişkileri normalleştirme anlaşmaları imzalamıştı.

Trump, 23 Ekim'deki açıklamasında da Sudan ile İsrail'in ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını belirtmişti.

<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 3 riskli şehir arasında saydığı Bursa’da düğünlerde sokak

Bursa'da korona halayı: Sokak ortasında kuralları hiçe saydılar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tarihi caminin 600 yıllık şaşırtıcı deprem teknolojisi

Yumurtanın sarısı grileşiyorsa dikkat!