• $7,539
  • €8,9871
  • 411.624
  • 1541.98
17 Ocak 2021 Pazar 10:10 | Son Güncelleme:

İsrail basınından çarpıcı İran iddiası! Bu hamle dengeleri yeniden değiştirecek

İsrail basınından çarpıcı İran iddiası! Bu hamle dengeleri yeniden değiştirecek
AA

İsrail'in Kanal 12 televizyonunda yer alan haber, Joe Biden'ın ekibinden bazı yetkililerin, Washington'un 2015'te imzalanan nükleer anlaşmaya dönmesi için İran ile müzakerelere başladığı iddia edildi. Tel Aviv yönetimi, Tahran ile yapılacak olası yeni nükleer anlaşmada, İran'ın balistik füze programı ve kendisine yakın gruplara verdiği desteğe sınırlandırılma getirilmesini istiyor.

ABD'de 20 Ocak'ta başkanlık koltuğuna oturacak Joe Biden'ın ekibinden bazı yetkililerin, Washington'un 2015'te imzalanan nükleer anlaşmaya dönmesi için İran ile müzakerelere başladığı iddia edildi. İsrail'in Kanal 12 televizyonunda yer alan haber, herhangi bir kaynağa dayandırılmadı. 

AA'da yer alan habere göre, müzakerelerin detayına ilişkin bilgi verilmezken, Biden'ın ekibinin görüşmelere ilişkin İsrail yönetimini bilgilendirdiği ifade edildi.

Ayrıca İsrail istihbarat servisi Mossad'ın Başkanı Yossi Cohen'in, ABD Başkanı Donald Trump ve Biden'ın ekibiyle görüşmek için hafta içi Washington'a gittiği kaydedildi.

BİDEN'IN EKİBİNDEN BİR YETKİLİ, İRAN İLE GÖRÜŞÜLMEDİĞİNİ BELİRTTİ

Öte yandan, İsrailli gazeteci Barak Ravid’e konuşan ve adı açıklanmayan Biden’ın ekibinden bir yetkili, Kanal 12’nin haberini yalanladı. Yetkili, Biden’ın ekibinden hiç kimsenin İran ile görüşmediğini aktardı.

Tel Aviv yönetimi, Tahran ile yapılacak olası yeni nükleer anlaşmada, İran'ın balistik füze programı ve kendisine yakın gruplara verdiği desteğe sınırlandırılma getirilmesini istiyor.

TRUMP 2018'DE ANLAŞMADAN ÇEKİLMİŞTİ

P5+1 ülkeleriyle İran arasında 2015'te nükleer anlaşma imzalanmış, ABD Başkanı Trump 2018'de bu anlaşmadan çekilmişti.

Biden, daha önce yaptığı açıklamalarda, göreve gelmesi halinde İran ile gerçekleştirilen nükleer anlaşmaya dönülmesinden yana olduğunu belirtmişti.

İsrail basını, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Biden yönetimiyle İran'ın nükleer programını görüşmek için bir ekip kurduğunu yazmıştı.

ARKA PLAN 

 Joe Biden, Dışişleri Bakan Yardımcılığına, Obama döneminde İran’la imzalanan nükleer anlaşmanın mimarlarından olan Wendy Sherman’ı aday göstermişti.


Haberin Özeti

İsrail'in Kanal 12 televizyonu, Joe Biden'ın ekibindeki bazı kişilerin, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmaya dönmesi için İran ile müzakerelere başladığını öne sürdü.

DETAY
• Görüşmelerden, İsrail yönetiminin bilgilendirildiği ifade edildi.

ARKA PLAN
• Joe Biden, Dışişleri Bakan Yardımcılığına, Obama döneminde İran'la imzalanan nükleer anlaşmanın mimarlarından olan Wendy Sherman'ı aday göstermişti.
<p>MODERATÖR GECE</p><p>Deneyimli gazeteci Erem Şentürk; 8 Mart Pazartesi gününden itibaren,

Erem Şentürk, 8 Mart Pazartesi'den itibaren 24 TV'de

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı