• $7,4126
  • €8,9526
  • 413.152
  • 1471.39
16 Şubat 2021 Salı 16:28 | Son Güncelleme:

İspanya'da Vox partisinin "İslamlaşmaya hayır" kampanyasına karşı savcılık harekete geçti

İspanya'da Vox partisinin "İslamlaşmaya hayır" kampanyasına karşı savcılık harekete geçti
AA

İspanya'da aşırı sağcı Vox partisinin "İslamlaşmaya hayır" başlığı altında başlattığı kampanyaya Barcelona Savcılığı, nefret suçu işlediği iddiasıyla soruşturma kararı aldı. İspanya'daki 2,1 milyon Müslüman'ın en çok yaşadığı bölge olan Katalonya'daki üç büyük İslam derneğinin Vox'un kampanyasına karşı yaptıkları suç duyurusu sonuç verdi.

İspanya'da Barcelona Savcılığı, aşırı sağcı Vox partisinin "İslamlaşmaya hayır" başlığı altında başlattığı kampanya ile nefret suçu işlediği iddiasıyla soruşturma kararı aldı.

AA'da yer alan habere göre, Katalonya özerk yönetiminde 14 Şubat'ta yapılan yerel parlamento seçimleri öncesinde 27 Ocak'ta sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla "İslamlaşmaya hayır" etiketiyle kampanya başlatan Vox, özellikle bölgede yaşayan Müslüman toplumun büyük tepkisini almıştı.

İspanya'daki 2,1 milyon Müslüman'ın en çok yaşadığı bölge olan Katalonya'daki üç büyük İslam derneğinin Vox'un kampanyasına karşı yaptıkları suç duyurusu sonuç verdi.

Barcelona Savcılığı, söz konusu kampanya ile nefret suçu işlenmiş olabileceğini araştırmak üzere soruşturma başlattığını duyurdu.

"İslamlaşmanın, Avrupa'nın ve İspanya'nın geleneklerini tehlikeye soktuğunu" iddia eden, İslam ve Müslüman karşıtı ifadeler kullanan Vox'un başlattığı kampanyadan dolayı Twitter, İspanya da aşırı sağcı partinin resmi hesabındaki "İslamlaşmaya hayır" etiketiyle yapılan paylaşımları bloke etmişti.

İspanyol siyasetinde yaklaşık 3 yıllık bir geçmişi olan ve İspanyol milliyetçiliğini öne çıkararak kısa sürede oylarını artırdığı görülen Vox partisi, 14 Şubat'taki seçimlerde 11 milletvekiliyle ilk kez Katalonya yerel parlamentosuna girdi.

<p>Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat sürecini, 'Sayın Cumhurbaşkanı Demirel taraf

Eski Başbakan Tansu Çiller'den 28 Şubat mesajı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek