• $8,6135
  • €10,2878
  • 494.172
  • 1416.58
09 Haziran 2021 Çarşamba 01:55 | Son Güncelleme:

İslamofobik katliam

İslamofobik katliam

Müslüman aileyi kaldırımda ezdiler! İslamofobik terör katliamı. Kanada'nın Ontario eyaletinde bir saldırgan, minibüsü kaldırımda yürüyen Müslüman ailenin üzerine sürdü. İslamofobik terör saldırısında aynı aileden 4 kişi öldü, 1 çocuk ağır yaralandı.

İslam karşıtı saldırı Kanada'nın Ontario eyaletine bağlı London kentinde yaşandı. Kaldırımda yürüyen Müslüman aile, gözü dönmüş bir sürücü tarafından hedef alındı. 20 yaşındaki saldırgan, minibüsü kaldırımda yürüyen Müslüman ailenin üzerine sürdü. Saldırıda aynı aileden 1'i çocuk 4 kişi yaşamını yitirdi. 9 yaşındaki bir çocuk ise ağır yaralandı. Nathanial Veltman adlı 20 yaşındaki saldırgan olayın gerçekleştiği yerden yaklaşık 6 kilometre uzakta Cherryhill Bulvarı'nda yakalandı.

PAKİSTAN'DAN GÖÇ ETTİLER

Veltman hakkında 4 cinayet ve bir cinayete teşebbüsten dava açıldı. Terörizm suçlamasının da davaya eklenebileceği bildirildi. Saldırı polis kayıtlarına "nefret suçu" olarak geçti. Polis yetkilileri saldırının kurbanlarının isimlerini açıklamadı. Ancak yerel basın 5 kişilik aileden 46 yaşındaki aile reisi Syed Afzaal, eşi 44 yaşındaki Madiha Salman, 15 yaşındaki kızları Yumnah Afzaal ve Syed Afzaal'ın 74 yaşındaki annesinin hayatlarını kaybettiklerini yazdı. Aileden sadece 9 yaşındaki Faez Afzaal olaydan sağ olarak kurtulabildi. Faez'in de hastanede tedavi gördüğü, durumunun iyi olduğu belirtildi. Ailenin 14 yıl önce Pakistan'dan Kanada'ya göç ettiği ifade ediliyor.

İSLAM HEDEF ALINIYOR

London Polis Şefi Steve Williams "Kurbanların, İslam inancından dolayı bu saldırıda hedef alındığına inanıyoruz" dedi. Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM) ise "Bu, Kanada toprağına yönelik bir terör saldırısıdır ve bu şekilde ele alınmalıdır" ifadelerini paylaştı.

Ontario eyaletinde yaşayan vatandaşlar, kazanın olduğu yere çiçek bırakarak teröre tepkilerini gösterdi.

ANKARA'DAN TERÖRE KARŞI ORTAK HAREKET ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: "Bu, üretilmiş korkunun nefrete, nefretin düşmanlığa ve şiddete dönüşeceğinin en son örneğidir. Bu korkunç gidişat ve barbarlık durdurulmalıdır."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "İslam düşmanlığı, ırkçılık ve ayrımcılık hep birlikte mücadele etmemiz gereken bir terördür. Uluslararası toplum daha fazla gecikmeden, bu teröre karşı ortak hareket etmeli."

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: "Bazı siyasilerin ve medyanın İslam düşmanı dil kullanması, nefret suçlarını teşvik ediyor. Mesele sadece basit bir suç eylemi değildir. Arkasında İslam düşmanlığının teşvik edilmesiyle kirletilmiş bir atmosfer var. Nefret suçlarına prim veren siyaset ve medya dili bundan sorumludur."

'MÜSLÜMANLARIN YANINDAYIZ'

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Müslümanların yanında olduklarını söyledi. Trudeau, "London'daki Müslüman cemaati ve Müslümanlar, yanınızda olduğumuzu bilin. İslamofobinin toplumumuzda yeri yoktur. Bu bir terör saldırıdır. Bu nefret sinsidir, alçakçadır ve durması gerekir" dedi.

  • islam düşmanlığı
  • islamofobik
  • ırkçılık
  • müslüman
  • kanada
  • katliam
  • terör
<p>Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Artı1 TV'yi kimin kurduğunu sorup, 'Dürüst ve güvenilir(!) gazeteciler

Can Ataklı'dan 'Artı1 TV' iddiası! 40 milyon lira hangi CHP'li tarafından buharlaştı?

Karpuzdaki büyük tehlike! Böyleyse sakın yemeyin

Türkiye üretim üssü oluyor! İşte Türkiye'de akıllı telefon üreten firmalar

Yumurtanın hiç bilmediğiniz kullanım alanı