• $9,7577
  • €11,3811
  • 564.862
  • 1487.18
11 Ekim 2021 Pazartesi 07:00 | Son Güncelleme:

İslamofobi dedik hedef olduk

İslamofobi dedik hedef olduk

Fransa'da göçmen dayanışması amacıyla kurulan, 40 yıldır sol ve feminist hareketlerle birlikte çalışan Türk derneği, 2019'da katıldığı İslamofobi karşıtı eylemin ardından aşırı ırkçı grupların hedefi oldu.

Türkiyeli İşçiler Derneği (ATT) adıyla Fransa'da 1980'li yıllardan bu yana faaliyet gösteren, göçmen dayanışmasını amaçlayan sol eğilimli derneğin temsilcisi Ümit Metin, Amerikanın Sesi sitesine konuştu. 40 yıldır, Fransız sol hareketi, feminist hareket, LGBT, sendikalarla birlikte çalışmalar yapan derneğin son dönemde Fransa'da İslam karşıtı aşırı sağın hedefi haline geldiğini belirten Metin "Ne oldu da 40 yıldır her şey yolunda iken, birden hedef haline geldiniz" sorusuna çarpıcı bir yanıt verdi.

Metin, "Ekim 2019'dan bu yana sadece biz değil, bu toplumdaki diğer göçmen dernekleri için de zorlu bir döneme girdik. Sürekli dayanışma içinde olduğumuz derneklerle 10 Kasım 2019'da İslamofobi'ye karşı bir eylem çağrısı yayınladık. O çağrıdan sonra saldırılar başladı" dedi.

BAKANLIK HİÇ İLGİLENMEDİ

Metin, "Yürüyüşten 1 yıl sonra, Kasım 2020'de derneğimizin kapısına "İslam eşittir ölüm" gibi ırkçı yazılar yazıldı. Mart 2021'de yani bu sene, kapımıza haç işareti çizdiler. Biz tabi her seferinde suç duyurusunda bulunduk. Her saldırıya uğradığımızda 60 kadar örgüt bizi yalnız bırakmadı, destek oldu. En son 'Öz Fransızlar' diye Fransız faşistlerinin kurduğu ırkçı bir internet sitesi 'İslamcı solcular listesi' yayınladı. Orada hem benim, hem ACORT'un adı var. İçişleri bakanlığı ise tüm şikayetlerimiz izlemekle yetindi" dedi.

İSLAM'I SUÇLAMAK YANLIŞ

Fransa'da son birkaç senedir yaşanan terör saldırıları nedeniyle tüm İslam alemini suçlamanın İslamofobiyi körüklediğini belirten Metin, "Fransa terörün faturasını ağır ödedi. Ancak bu korkuyu, küçük bir grubun yaptıklarını tüm Müslümanlar'a yüklemek ve bunun üstüne politika yapmak çok yanlış. İktidar partisi ve Macron, ikinci turda aşırı sağ ile karşı karşıya kalarak kendisini seçtirmeyi garanti edecek bir strateji izliyor. Milyonlarca Müslüman kökenli insanı kullanarak gittikçe bir kutuplaşma yaratılıyor" dedi.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Karadeniz yaylalarında ikinci yıkım dalgası

Göktaşı ile öyle bir şey yaptı ki! Her anını paylaştı

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar