• $8,6919
  • €10,3865
  • 498.139
  • 1403.64
15 Mayıs 2021 Cumartesi 19:06 | Son Güncelleme:

İşgalci İsrail'e tepkiler sürüyor... Dünya başkentlerinden Filistin'e destek

İşgalci İsrail'e tepkiler sürüyor... Dünya başkentlerinden Filistin'e destek
AA

İşgalci İsrail'in Filistin ve Mescid-i Aksa'ya yaptığı saldırılar, birçok ülkede protesto edildi.

İşgalci İsrail'in Filistin ve Mescid-i Aksa'ya yaptığı saldırılara dünyadan tepkiler sürüyor. ABD, Belçika, Tunus, Japonya ve birçok ülkede işgalci İsrail'in saldırılarına karşı protesto gösterileri düzenlendi.

ABD

New York'ta İsrail'in işgali ve Gazze'ye yönelik hava saldırılarını protesto eden ABD'liler, Başkan Joe Biden yönetiminden ABD'nin İsrail'e yönelik askeri yardımlarını kesmesi talebinde bulundu.

Manhattan'ın işlek caddelerinden birinde toplanan yüzlerce gösterici, İsrail'in Filistin işgalini, Filistinli ailelerin zorla evlerinden tahliyesini, Gazze'ye yönelik hava saldırılarını ve Filistinli sivil ölümlerini protesto etti.

AVUSTRALYA

İsrail'in Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik sürdürdüğü saldırılar, Avustralya'nın Melbourne ve Sidney kentlerinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Ülkenin en büyük iki kenti Sidney ve Melbourne'de toplanan binlerce Avustralyalı, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya ve Filistinlilere yönelik saldırılarını kınayarak saldırıların bir an önce durdurulmasını istedi.

İSPANYA

İspanya'nın başkenti Madrid'de toplanan binlerce kişi, İsrail'in Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik saldırılarını protesto etti.

İspanyol ve Filistinlilerin katılımıyla düzenlenen gösteride, Atocha meydanından Sol meydanına yürüyen vatandaşlar, pankartlar eşliğinde "Katil İsrail", "Soykırımı durdurun", "İsrail'in devlet terörüne hayır", "Yaşasın Filistin" sloganları attı.

IRAK

Irak'ta Sadr Hareketi'nin çağrısı üzerine başkent Bağdat'ta toplanan vatandaşlar, Filistin halkına destek mitingi düzenledi.

Iraklılar, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını protesto etti.

BELÇİKA

Filistinlilerin İsrail tarafından zorunlu göçe tabi tutulmalarının 73'üncü yılı, Belçika'nın başkenti Brüksel'de binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi.

SIRBİSTAN

Sırbistan'ın Novi Pazar kentinde Filistin'e destek yürüyüşü düzenlendi.

Sırbistan'da Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük kenti Novi Pazar'da toplanan yüzlerce kişi, İsrail'in saldırılarına devam ettiği Filistinlilere destek ve dayanışma mesajı gönderdi.

ALMANYA

Almanya'nın başkenti Berlin'de, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya ve Filistinlilere yönelik saldırılarına karşı protesto düzenlendi.

İSVİÇRE

İsrail'in Mescid-i Aksa'da, Doğu Kudüs'te ve Gazze Şeridi'nde Filistinlilere yönelik saldırıları, İsviçre'nin Cenevre ve Zürih kentlerinde binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi.

Cenevre şehir merkezindeki ana tren istasyonu (Cornavin) yakınında düzenlenen gösteriye yağmura rağmen yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

İSVEÇ

İsveç'in başkenti Stockholm'de İsrail'in Doğu Kudüs ve Gazze'deki saldırılarına karşı protesto düzenlendi.

İNGİLTERE

İsrail'in Gazze ve Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları, İngiltere'nin başkenti Londra'da protesto edildi.

Londra'da İsrail Büyükelçiliği'nin duvarına tırmandılar

Hyde Park'ta toplanan binlerce protestocu, İsrail Büyükelçiliğine yürüdü.

JAPONYA

Japonya'nın başkenti Tokyo'da toplanan bir grup gösterici tarafından, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi.

TUNUS

Tunus'un Safakes kentinde toplanan bir grup, Filistin halkına destek mitingi düzenledi.

Tunuslular, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını protesto etti.

İsrail'in hava savunma sistemi 'Demir Kubbe' çöktü mü?

<p>Fransa'nın AB'den bağımsız olarak bir kanun çıkardığını söyleyen Gazeteci Ömer Aydın, <span>'Bu k

Fransa'dan Netflix'e yaptırım kararı: AB'nin uyarılarına rağmen kanun çıkardılar!

400 bin hanenin enerjisi buradan karşılanıyor

Adana'da suç örgütü soruşturmasında 32 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Türkiye'de bir ilk! İstanbul Havalimanı'nda hizmet vermeye başladı