• $8,7063
  • €10,204
  • 490.35
  • 1399.57
25 Temmuz 2021 Pazar 20:50 | Son Güncelleme:

İran'a ait savaş gemileri, Rusların Donanma Günü'nde boy gösterdi

İran'a ait savaş gemileri, Rusların Donanma Günü'nde boy gösterdi

Atlantik'e çıkan ilk İran savaş gemileri olarak ABD ve İngiliz medyasında çeşitli spekülasyonlara malzeme olan Sehend destroyeri ile Mekran ileri üs gemisi, St. Petersburg'daki donanma töreninde boy gösterdi. İkilinin Basra Körfezi'nden çıkıp Afrika'yı dolaşarak Kuzey Denizi'ne gelmesi, İran'ın küresel güç yansıtma kabiliyeti olarak değerlendirilmişti.

Rusya'da savaş gemileri ve nükleer denizaltıların geçit töreni yaptığı Donanma Günü, ilk kez Atlantik Okyanusu'na çıkmış İran savaş gemilerinin boy göstermesine de sahne oldu. St. Petersburg'daki törene, İran'ın Sehend destroyeri ile onu destekleyen Mekran ileri üs gemisi de katıldı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya Donanması'nın kuruluşunun 325. Yıldönümü olan bugün düzenlenen geçit törenine katılan 50'den fazla savaş gemisi arasında İran'ın Movj sınıfı hafif destroyeri Sehend de yer aldı. Sehend, bugün Kronstadt Limanı'ndan İran ulusal bayrağını dalgalandırarak geçerken, subaylar ve denizciler hazırolda durdu.

Mayısta Basra Körfezi'ndeki Bender Abbas Limanı'ndan hareket edip Afrika'yı dolanarak haziranda Atlas Okyanusu'na ulaşan Sehend ile Mekran'dan oluşan 77. Filo'nun olası kargosu ve varış noktasına dair Batı medyasında yoğun spekülasyon yapılmıştı.

Daha önce bu gemilerin Atlantik Okyasuna açılmasına Batı'nın verdiği tepki karşısında 'ABD'nin İran'ın yeni üç yansıtma yeteneğinden dehşete düştüğü' değerlendirmesini yapmış olan İran Donanma Komutanı Hüseyin Hanzadi de Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun davetine icabet ederek St. Petersburg'daki törende onur konuğu olarak hazır bulundu.

İranlı amiral, üst düzey askeri yetkililerle Rusya-İran savunma işbirliği olanakları ile bölgesel meseleleri de görüştü.

Sebep olduğu spekülasyonlarla tedirgin etmişti

ABD medyasının 'Venezüella'ya silah ya da yakıt taşıdığı ve durdurmak için Amerikan deniz gücünün kullanılabileceği' spekülasyonlarına konu olan Sehend ile Mekran'ın geçen hafta Latin Amerika'ya yönelmek yerine beklenmedik şekilde Fransa'nın kuzeybatı kıyılarına kırıp Manş Denizi'nden geçmesi de İngiliz basınında 'bu geçiş sırasında istihbarat topladıkları' şüphelerine yol açmıştı.

Sehend ile Mekran'ın binlerce kilometre kat ederek Atlantik Okyanusuna çıkması, Manş Denizi'nden geçip Baltık Denizi'ne varması ve Rusya'ya ulaşmasını 'emsalsiz' bir gelişme olarak niteleyen Hanzadi, bu gemilerin Finlandiya Körfezi'nde bulunmasının 'tarihi bir olay ve başarı olduğu, Kuzey Denizi ve Finlandiya'nın kapılarının İran filosuna açılması anlamına geldiği' vurgusunu yaptı.

En geniş donanımlara sahip

2500 ton ağırlığında, 95 metre uzunluğundaki, 140 denizci taşıyan Sehend'in donanımları arasında uzun menzilli radarlar, elektronik savaş ve tuzak sistemleri, donanma silahları, toplar, makineli tüfekler, füzeler, torpedolar ve anti denizaltı silahları yer alıyor. Bir helikopterin iniş kalkışına izin veren pisti olmasına rağmen bu yolculukta helikopter gözlemlenmedi.

Petrol tankerinden dönüştürülen 111 bin ton ağırlığındaki, 230 metre uzunluğundaki ileri üs gemisi Mekran'ın yakıt, erzak, silah ve çok çeşitli teçhizat taşımanın yanısıra roket fırlatıcı sürat tekneleri, batiskaflar, insansız hava araçları ve helikopterlerin yanısıra Kadir ve Ebu Mehdi deniz seyir füzeleri ve radarla donanabileceği belirtiliyor.

  • İran savaş gemileri
  • Rusya
  • Rusya Donanma günü
  • sehend
  • mekran
<p>Isparta Şehir Hastanesi'nde görevli Dr. Baki Ünlü, hasta yakını O.M. tarafından darbedildi. Dokto

Acil servis doktoruna yumruklu saldırı

Evinde tadilat yaparken buldu! Gözlerine inanamadı

İstanbul'da haftanın ilk iş gününde trafik yoğunluğu yaşanıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı