• $ 5,7804
  • € 6,3788
  • 272.067
  • 103827
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

İran uranyum zenginleştirme oranını yükseltti

İran uranyum zenginleştirme oranını yüzde beşe çıkardığını duyurdu.

İran nükleer anlaşmadan doğan yükümlülüklerinden adım adım vazgeçmeye devam ediyor. İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi cumartesi günü yaptığı basın açıklamasında "İhtiyaçlarımız ve verdiğimiz emirler uyarınca şu anda yüzde 5 üretim yapıyoruz" dedi. Kemalvendi ülkesinin uranyumu dilediği ölçüde zenginleştirebilecek kapasiteye sahip olduğunu da söyledi.

İran üç ay önce 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın izin verdiği yüzde 3,67'lik oranı geçerek uranyumu yüzde 4,5'lik oranda zenginleştirmişti. İ

ran anlaşma öncesinde ise uranyumu yüzde 20 seviyelerinde zenginleştiriyordu. Nükleer başlık üretimi için ise uranyumun yüzde 90 oranında zenginleştirilmesine ihtiyaç duyuluyor.

İran geçen çarşamba gecesi Fordo Nükleer Tesisi'nin resmi olarak yeniden çalışmaya başladığını duyurmuştu. Fordo'daki işlemler nükleer anlaşma uyarınca durdurulmuştu.

ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran'a yönelik yeni yaptırımlar getirmesinin ardından İran mayıs ayından bu yana nükleer anlaşmadan doğan yükümlülüklerinden peyderpey vazgeçiyor.

İRAN NÜKLEER SİLAH İDDİALARINI REDDEDİYOR

İran kendisine yöneltilen nükleer silah üretmeye çalıştığı iddialarını, ülkenin nükleer programının tamamen sivil amaçlı olduğu gerekçesiyle reddediyor. Ancak nükleer silahlar için zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç duyulması nedeniyle İran'ın uranyumu zenginleştirme oranı uzun süredir tartışmalara neden oluyor.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Kemalvendi, İran'ın nükleer zenginleştirme sahalarından biri olan Natanz'da Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) bir müfettişine yönelik davranışla ilgili tartışmalara da değindi.

Kemalvendi görüntülerin kamuoyuyla paylaşılacağını ve bu şekilde Tahran’ın müfettişin giriş alanında bir alarmı aktive ettiği şeklindeki açıklamalarının belgeleneceğini belirtti. UAEA müfettişine tesise girişi izni verilmemiş, ABD ve AB bu durumu ağır bir şekilde eleştirmişti.

AA


<p>Dün Sivas´ın Zara ilçesi Kızılırmak civarında nesli tükenmekte olan Vaşak görüntülendi. Cengiz Oğ

Sivas Zara’da Vaşak Görüntülendi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan fidan dikti

Yılın en iyileri belli oldu! Geceye damga vurdular