• $7,1959
  • €8,8166
  • 414.93
  • 1493.2
27 Ağustos 2012 Pazartesi 01:07 | Son Güncelleme:

'İran sorunun değil çözümün bir parçası'

'İran sorunun değil çözümün bir parçası'

Mısır Cumhurbaşkanı Sözcüsü Yasir Ali, Suriye krizinin çözümü konusunda Tahran'a önemli rol düştüğünü belirterek, ''İran, sorunun değil çözümün bir parçası'' diye konuştu.

   Cumhurbaşkanı Sözcüsü Yasir Ali, başkent Kahire'de yabancı basın mensuplarına yaptığı açıklamada, daha önce Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından dile getirilen ve Suriye krizine siyasi çözüm bulunması amacıyla bölgesel bir girişim başlatılmasını öngören planda İran'ın da yer alması konusunda ısrarcı olacaklarını belirtti.
        
Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır ve İran'ın yer alacağı dörtlü koalisyonda bulunmasını istedikleri ülkelerin neler yapabileceğine de değinen Ali, İran'ın, Beşşar Esed'e yönetimi bırakması için baskı yapabileceğini Türkiye'nin de, muhalifleri, Esed rejiminde şiddete bulaşmamış yetkililerle müzakerelere ikna etmede başarılı olabileceğini savundu. Ali, Suudi Arabistan ve Mısır'ın ise müzakere sürecini takip ederek taraflar arasında arabuluculuk yapabileceğini ifade etti.
        
Suriye'de çözüme katkı sunabilecek ülkelerle masaya oturulması gerektiğini vurgulayan Yasir Ali, bu çerçevede bölgede nüfuz sahibi olan İran'ın rolünün son derece önemli olduğunu kaydetti.
        
Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Mursi'nin Çin ve İran ziyaretleri ile önümüzdeki dönemde Kahire'nin izleyeceği dış politikaya ilişkin bilgiler de veren Ali, Mısır'ın, dış siyasetini belirlerken işbirliği ve karşılıklı çıkar esaslarına dayandığını belirtti.       

Sözcü, Mursi'nin Çin ziyaretinde, Nil nehri üzerine kurmayı planladıkları barajların finanse edilmesi konusunu ele alacaklarını da kaydetti.
        
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın(İİT) Mekke'de düzenlediği olağanüstü zirve toplantısında, Suriye'deki krize siyasi çözüm bulunması amacıyla, Türkiye, İran, Suudi Arabistan ve Mısır'ın  yer alacağı bölgesel bir girişim başlatılması önerisinde bulunmuştu.
        
AA
 

<p>Sıcaklıkların yurt genelinde mevsim normallerinde seyrettiğini belirten Yusuf Ziya Yavuz şunları

Meteoroloji'den yağış ve çiğ uyarısı!

Avukatlık yerine çobanlık yapmayı tercih etti

Üniversitede üretildi! Kilosu 4 bin liraya kadar çıkıyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (25 Şubat 2021)