• $ 6,7709
  • € 7,6517
  • 366.087
  • 110022
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
18 Mayıs 2020 Pazartesi 15:27 | Son Güncelleme:

İran: Dünya ülkeleri alarma geçmelidir

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, ABD'yi, İran'ın Venezuela'ya petrol sevkiyatını engelleme girişimlerinde bulunarak "küresel anarşizm" çıkarmakla suçladı.

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, "Serbest ticaret, bağımsız ülkeler arasında meşrudur. Meşru olmayan şey ABD'nin bağımsız ülkeler arasındaki ticarete yasa dışı bir şekilde eşkiyaca müdahale etmesidir." dedi.

"DÜNYA ÜLKELERİ ALARMA GEÇMELİDİR"

ABD Başkanı Donald Trump'ın dünya düzenini bozguna uğratma çabasında olduğunu dile getiren Musevi, "ABD, dünya normlarını bozma ve küresel anarşizm çıkarma peşinde. Bu durum karşısında dünya ülkeleri, Birleşmiş Milletlerin (BM) vurguladığı uluslararası değerleri savunmak için alarma geçmelidir." ifadelerini kullandı.

ABD'nin İran tankerlerine müdahalesi durumunda ülkesinin tepkisinin sert olacağını aktaran Musevi, Washington yönetimini konuyla ilgili BM'ye şikayet ettiklerini hatırlattı.

- ABD, yaptırım uyguladığı Venezuela ve İran arasındaki ticareti engelleme çabasında

İran medyasında, ABD'nin, İran tarafından Venezuela'ya gönderilen yakıt tankerlerini engellemek için 4 savaş gemisi ve bir devriye uçağını Karayipler'e gönderdiği iddia edilmişti.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden Venezuela, yaptırımlar ve ekonomik kriz nedeniyle petrol rafinerilerini etkin çalıştıramıyor. İran ise ürettiği petrolü satmakta zorlanıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun, ülkesinin akaryakıtsız kalmasını önlemek için geçen ay İran'dan yardım istediği bildirilmişti.

ABD'nin Venezuela Özel Temsilcisi Elliott Abrams, 30 Nisan'da yaptığı açıklamada, İran'ın Venezuela'nın petrol sektörünün ihtiyaç duyduğu ekipmanları uçaklarla bu ülkeye sevk ettiğini bunun karşılığında Venezuela'dan altın aldığını söylemişti.

Reuters haber ajansı, 13 Mayıs'ta tanker izleme verilerine dayandırdığı haberinde, İran'a ait bir petrol tankerinin ülkenin güneyindeki Bender Abbas Limanı'ndan Venezuela'ya doğru yola çıktığını duyurmuştu. Bunun ardından ABD yönetiminden ismi açıklanmayan üst düzey bir yetkili, İran'ın Venezuela'ya gönderdiği yakıt tankerlerine ilişkin alınacak önlemlerin masaya yatırıldığını belirtmişti.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza da 14 Mayıs'ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD'nin Venezuela'ya benzin getiren gemileri taciz ettiğini belirterek, "Bu, uluslararası yasaların ve Venezuelalıların temel haklarının açık bir ihlalidir." ifadelerini kullanmıştı.

Ramazanda ayran içmenin faydaları

Poşetin içerisinde ölüme terk edilen köpek yavruları son anda kurtarıldı

Libya'da UMH güçleri, Vatiyye askeri hava üssünü kontrol altına aldı

Kısıtlamaya uymayıp maskesiz sokağa çıkan kadın, basın mensubunu tehdit etti!

ABD'de sular durulmuyor! Protestolarda neler yaşanıyor?

ABD'de sular durulmuyor! Protestolarda neler yaşanıyor?

6 Haziran 2020 burç yorumları! Güneş Mars karesi otoriteyi zorlayacak

6 Haziran 2020 burç yorumları! Güneş Mars karesi otoriteyi zorlayacak

Bursa'da 'Şehit Erman Özcan' uyuşturucu operasyonunda 50 kişi gö

Bursa'da ''Şehit Erman Özcan'' uyuşturucu operasyonunda 50 kişi gözaltına alındı

Bakan Mustafa Varank, Yerli Tanı Kiti'ni tanıttı

Bakan Mustafa Varank, Yerli Tanı Kiti'ni tanıttı