• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
03 Ocak 2021 Pazar 17:44 | Son Güncelleme:

Irak'taki İran'a yakın cepheden "ABD askerleri ülkeden çıkarılsın" çağrısı

Irak'taki İran'a yakın cepheden "ABD askerleri ülkeden çıkarılsın" çağrısı
AA

Irak'taki Şii milis gücü Haşdi Şabi Başkanı Falih Feyyad, ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasına ilişkin geçen yıl Mecliste onaylanan yasanın uygulamaya konulması çağrısını yineledi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in ABD saldırısında öldürülmesinin birinci yılı dolayısıyla başkent Bağdat'taki Tahrir Meydanı'nda bir anma töreni düzenlendi.

AA'da yer alan habere göre, İran'a yakınlığıyla bilinen Feyyad, anma töreninde yaptığı konuşmada, Süleymani ve Mühendis'in öldürülmesinin ardından Ocak 2020'de Irak Meclisinde çıkarılan yasayı anımsatarak, "ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasına ilişkin karar uygulamaya konulmalı." dedi.

Feyyad ayrıca savaş ve şiddeti savunmadıklarını ifade etti.

AMİRİ'DEN "TAM EGEMENLİK VE ABD ASKERLERİNİN ÇIKARILMASI" MESAJI

Anma törenine katılan Haşdi Şabi çatısı altındaki Bedir Tugayları Komutanı ve Irak Meclisindeki Fetih Koalisyonunun lideri Hadi el-Amiri de tam egemenliğin kazanılması ve Amerikan askerlerinin ülkeden çıkarılması gerektiğini kaydetti.

ABD, İran'ın Irak'taki çıkarlarını hedef aldığını gerekçe göstererek, 3 Ocak 2020'de Süleymani ve Mühendis'in bulunduğu konvoya Bağdat Havalimanı yolunda hava saldırısı düzenlemişti.

Bunun üzerine 5 Ocak 2020'de İran'a yakın Şii partilerin sunduğu "ülkedeki yabancı güçlerin" askeri varlığını sona erdirecek yasa tasarısı Irak Meclisinde oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Dönemin Irak Başbakan Adil Abdulmehdi, 7 Ocak'ta 2020'de, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesi yönünde bir mektup göndermiş, Pompeo ise Irak'tan asker çekmeye yönelik şu anda bir planlarının bulunmadığını bildirmişti.

ABD'nin askerlerini çekmemesi üzerine Irak Meclisinden çıkan karar yaklaşık bir yıldır uygulamaya konulamadı.

<p>Nijerya açıklarında Türk gemisine yönelik bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda bir denizci hayatını

Türk gemisine saldırının arkasında Fransa mı var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor