• $ 5,7278
  • € 6,3887
  • 260.642
  • 102556
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Irak S-400 almak istiyor

Irak'ın Moskova Büyükelçisi Aydar Mansur Hadi:- "Irak hükümeti kararını verdi. S-400’leri almak istiyorlar ancak bu konuda henüz bir yol haritası yok”

Hadi, başkent Moskova’da düzenlenen basın toplantısında, Rus şirketlerin Irak’a yönelik yatırımlarının artmasını arzu ettiklerini söyledi.

Rus şirketleriyle özellikle petrol ve doğal gaz sektöründe başarılı iş birliği yürütüldüğünü anlatan Hadi, "Irak’ta Lukoil, Başneft, Rosneft ve Gazprom’un yatırımları var. Lukoil’in Irak’ta yatırımları 9 milyon dolardan fazla. Bu yatırımların 30 milyon dolara kadar çıkarılmasına yönelik bir istek var." dedi.

Irak ile Rusya arasında yapılan S-400 alımına ilişkin görüşmelere de değinen Hadi, "Irak hükümeti kararını verdi. S-400’leri almak istiyorlar ancak bu konuda henüz bir yol haritası yok." diye konuştu. ABD’nin Irak’ın S-400 alımını engellemesinin mümkün olup olmadığına yönelik bir soruyu yanıtlayan Hadi, "Bu konuda gerekli diplomatik kanallar mevcut." ifadesini kullandı. Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Bondarev, bir süre önce yaptığı açıklamada, Irak’ın S-400 alabilecek potansiyel ülkeler arasında bulunduğunu söylemişti.

IRAK BAŞBAKANI ABDÜLMEHDİ’DEN TÜRKİYE ZİYARETİ ÖNCESİ AÇIKLAMA

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, yarın ki Türkiye ziyaretinde ekonomi, güvenlik ve iki ülke arasındaki su sorunu konularında görüşmeler yapacağını kaydetti. Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, yarın Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesi açıklamalarda bulundu. Bağdat’ta düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşan Abdülmehdi, “Ziyarette çok önemli ekonomi ve güvenlik konularını ele alacağız” dedi. İki ülke arasındaki su paylaşımının gündemde önemli bir yere alacağını belirten Abdülmehdi, “Türkiye ziyareti kapsamında su meselesi büyük bir önem arz ediyor. İki ülke de bu soruna çözüm bulmakta kararlıdır” şeklinde konuştu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Irak’a yaptığı ziyarete ilişkin açıklama yapan Abdülmehdi, ziyaret öncesi 3 defa Pompeo ile telefon görüşmesi yaptığını hatırlatarak, “Görüşmelerde bölgedeki gelişmeler ve Irak’ın tehlikeyi önlemekteki rolünü görüştük. İran ile ABD arasındaki anlaşmazlık çok karmaşık bir konu. Bunu çözüm bulmak için çabalıyoruz” dedi. Irak Başbakanı ne ABD ne de İran’ın savaşmak istemediklerini belirterek ülkesinin iki ülke arasındaki gerilimi yatıştırmaya çalıştığını vurguladı. Abdülmehdi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine yarın yapacağı resmi ziyaret çerçevesinde terörle mücadele, Irak’ın yeniden imarı, ticaret ve enerji alanları başta olmak üzere Türkiye-Irak arasında iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımların ele alınması bekleniyor.

(AA-İHA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Milli Savunma Bakanlığı Paylaştı! BAYRAKTAR TB-2 İHA Denizde...

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Yetenekli insanların büyüleyen eserleri

Beğeni rekorları kıran fotoğraflar nasıl çekiliyor