• $7,4092
  • €8,9481
  • 413.052
  • 1471.39
16 Şubat 2021 Salı 18:03 | Son Güncelleme:

Irak Başbakanı Kazımi'den Erbil açıklaması: Füze saldırısının amacı 'kaos yaratmak'

Irak Başbakanı Kazımi'den Erbil açıklaması: Füze saldırısının amacı 'kaos yaratmak'
AA

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Erbil Uluslararası Havalimanı'na yönelik füze saldırısının hedefinin kaos yaratmak olduğunu belirtti.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında yaptığı açıklamalarda, dün Uluslararası Erbil Havalimanı'nı hedef alan füze saldırısı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AA'da yer alan habere göre, "Irak Kürdistan Bölgesine yönelik terör eyleminin hedefi kaos yaratmak." diyen Kazımi, "Söz konusu eylem, hükümetin bölgeyi ve ülkeyi çatışma sahası olmaktan çıkarma çabası sırasında meydana geldi." ifadelerini kullandı.

Başbakan Kazımi, saldırı faillerinin ortaya çıkarılması için merkezi yönetim ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında ortak inceleme başlatılması talimatı verdiklerini kaydetti.

ERBİL'E YÖNELİK ROKET SALDIRISI

ABD'li güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, dün gece ABD askerlerinin konuşlu olduğu Erbil Uluslararası Havalimanı ve kente toplam 14 roketle saldırı düzenlenmişti.

Saldırıda, 1 sözleşmeli personel hayatını kaybetmiş, 3 sivil, 5 sözleşmeli personel ve 1 ABD askeri olmak üzere 9 kişi yaralanmıştı.

Saldırıyı Irak'taki eylemlerde daha önce ismi duyulmayan "Saraya Evliya ed-Dam" adlı bir grup üstlenmişti.

Olayın ardından bölgesel ve uluslararası bazı basın organlarında saldırının arkasında İran'a grupların olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı.

Erbil'deki ABD hedeflerine 30 Eylül 2020'de de Musul'daki Haşdi Şabi milislerinin kontrolündeki bölgelerden 6 roket ile saldırı düzenlenmişti.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'Darbe bir insanlık suçudur. 28 Şubat'ı yaşadım, 28 Şubat'ın farkınd

Başkan Erdoğan'dan 28 Şubat mesajı: Darbe bir insanlık suçudur

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek