• $8,2678
  • €10,0671
  • 488.335
  • 1460.9
28 Nisan 2021 Çarşamba 02:42 | Son Güncelleme:

İngiltere'den Çin'e gözdağı... Donanmayı gönderiyor

İngiltere'den Çin'e gözdağı... Donanmayı gönderiyor
Aksam.com.tr

İngiliz savaş gemileri ve askeri uçaklardan oluşan bir filo, önümüzdeki ay Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Singapur'a yapılacak ziyaretler için yola çıkacak. İngiltere'nin bu seferle, Asya'da güçlü bir duruş sergilemeyi amaçladığı bildirildi.

Kraliyet Donanması tarihinin en güçlü yüzey gemisi olan yeni uçak gemisi HMS Queen Elizabeth, gemide yer alan sekiz hızlı savaş jeti ile önümüzdeki ay Asya'ya doğru yola çıkacak. Bu sefere 6 Kraliyet Donanması gemisi, Tomahawk seyir füzeleriyle donanmış bir denizaltı, 14 deniz helikopteri ve Kraliyet Deniz Piyadeleri eşlik edecek.

Aksam.com.tr'nin Military.com'dan aktardığı habere göre, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yapılacak olan seyahatin, İngiltere'nin geri adım atmadığını, uluslararası sistemi şekillendirmede aktif bir rol oynamak için yola çıktığını göstermeyi amaçladığını söyledi. Wallace açıklamasının devamında seyahatin güvenlik ve siyasi bağların derinleşmesine yardımcı olacağını ve İngiltere'nin ihracatını ve uluslararası ticaretini destekleyeceğini de sözlerine ekledi.

Wallace, Çin'in giderek daha iddialı askeri birikimine dikkat çekerken, konuşlandırmanın "çatışmaya dayalı" olmadığını söyledi.

Kışkırtıcı eylemler için dünyanın diğer tarafına gitmiyoruz diyen Wallace, "Güney Çin Denizi'nde yelken açacağız, kendimizden emin olacağız ama çatışmacı olmayacağız" ifadelerini kullandı.

<p>Mescid-i Aksa'yı savaş alanına çeviren İşgalci İsrail'in Filistin halkına yaptığı zulüm tüm dünya

Mescid-i Aksa'da 'Erdoğan' sloganları

Galatasaray, Yukatel Denizlispor maçı için şehre geldi

Deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapacaklar

Amasya'da köy muhtarı tam kapanmada köylüler için ekmek pişiriyor