• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
12 Ekim 2021 Salı 09:43 | Son Güncelleme:

İngiltere'yi sarsan parlamento raporu... "Hükümetin hataları pandemide binlerce cana mâl oldu"

İngiltere'yi sarsan parlamento raporu... "Hükümetin hataları pandemide binlerce cana mâl oldu"
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Bir süredir enerji kriziyle boğuşan İngiltere'de hazırlanan bir rapor, Kovid-19'un erken dönemlerinde uygulanan sürü bağışıklığı yönteminden ötürü binlerce hayatın sona erdiğini ortaya koydu. Hükümetin sorumlu olduğu hataları vurgulayan rapora göre, daha bilimsel ve akılcı davranılsaydı durum önlenebilirdi.

İngiltere'de parlamento raporu, pandemide binlerce cana mâl olan hatalar yapıldığını gösterdi.

Aksam.com.tr'nin ABD merkezli Politico'dan aktardığı habere göre, Birleşik Krallık'ta koronavirüs pandemisinden bugüne kadar çıkarılan derslerle ilgili bir parlamento raporu hazırlandı. Buna göre, sokağa çıkma yasağını geciktirmek ve sosyal bakıma öncelik vermemek binlerce önlenebilir ölüme neden oldu.

İngiltere'de muhalefetin bilim ve sağlık komiteleri tarafından bugün yayımlanan soruşturma, milletvekillerinin pandemi başlangıcında Birleşik Krallık'ta vakaların hızla arttığını ve ölümlerin neden birçok ülkeden çok daha fazla olduğunu araştıran ilk adımı oldu. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, bugüne kadar ülkede koronavirüs ile ilişkili ölümler 150.000'den fazla ve İngiltere toplam ölümlerde dünya çapında ilk 10'da.

Raporda, "enfeksiyon yoluyla sürü bağışıklığının kaçınılmaz sonuç olduğunu kabul etmekle", Birleşik Krallık'ın "bu kaderci yaklaşımı benimsemekle ciddi bir hata" yaptığı vurgulandı.

150 sayfalık rapor, aralarında eski Sağlık Bakanı Matt Hancock, eski 10 numaralı danışman Dominic Cummings, Baş Bilimsel Danışman Patrick Vallance ve İngiltere'nin Baş Tıbbi Sorumlusu Chris Whitty'nin de bulunduğu 50'den fazla kişinin kanıtlarına dayanıyor.

<p>İstanbul merkezli 15 ilde DHKP-C terör örgütüne operasyon düzenlendi. 126 şüpheli hakkında gözalt

DHKP-C terör örgütüne operasyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı