• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
04 Ocak 2021 Pazartesi 23:10 | Son Güncelleme:

İngiltere'de kırmızı alarm... Koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni karantina ilan edildi

İngiltere'de kırmızı alarm... Koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni karantina ilan edildi
AA

İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında yeni karantina ilan edildi.

İngiltere'de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha hızlı yayılan bir türünün vakaları artırmasının ardından üçüncü kez karantina ilan edildi.

AA'nın aktardığı habere göre, Başbakan Boris Johnson, ulusa sesleniş konuşmasında, virüsün mutasyonunun yayılma hızını görmenin hem moral bozucu hem de endişe verici olduğunu söyledi.

Bilim insanlarının bu türün yüzde 50-70 daha fazla bulaşıcı olduğuna inandığını kaydeden Johnson, bu nedenle insanların virüse yakalama olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu vurguladı.

Johnson, salgının başlamasından bu yana hastanelerin de Kovid-19'un ilk çıktığı zamana oranla daha fazla baskı altında olduğunu vurgulayarak, "endişe verici rakamlar göz önüne alındığında hızla yayılan Kovid-19 türünü kontrol altına almak ve ülkede aşılamanın yaygınlaşmasına yardımcı olmak için daha fazlasının yapılması gerektiğinin netleştiğini" ifade etti.

Bu kapsamda yeniden karantinaya gitme kararı aldıklarını duyuran Johnson, insanların alışveriş, evden çalışılamaması durumunda işe gitmek, tıbbi yardım almak, egzersiz gibi temel sebepler haricinde dışarıya çıkmamalarını istedi.

Başbakan, ilk ve orta dereceli okulların yarından itibaren uzaktan eğitime geçeceğini ve ulusal çaptaki sınavların da erteleneceğini bildirdi.

Karantinanın şubat ayı ortasına kadar devam edeceğini belirten İngiliz Başbakan, bu tarihe kadar bakımevlerinde kalanlar, 70 yaşından büyükler, sağlık ve bakım hizmeti çalışanları ve ciddi derecede hasta olanların aşılanacağını duyurdu.

Mevcut önlemler kapsamında ülkenin yaklaşık yüzde 75'inde restoran, bar ve temel ürünlerin satılmadığı tüm ticarethaneler kapalı.

Ülkede, Kovid-19'un daha hızlı yayılan türü nedeniyle günlük vakalar 50 bini geçerken can kayıpları da 1000'e yaklaşmış durumda.

Hastanelerin kapasitelerinin aşılmaya başlandığı İngiltere'de, önlem alınmaması durumunda gidişatın daha da kötü olacağından korkuluyordu.

75 binden fazla kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ülke, daha önce mart ve kasım aylarında karantinaya gitmişti. 


Haberin Özeti

İngiltere'de koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında üçüncü kez karantina ilan edildi.

DETAY
• Alışveriş, evden çalışılamaması durumunda işe gitmek, tıbbi yardım almak ve egzersiz gibi temel sebepler haricinde dışarıya çıkılamayacak.
• İlk ve orta dereceli okullar uzaktan eğitime geçiyor. Ulusal çaptaki sınavlar erteleniyor.
• Karantina, şubat ayının ortasına kadar sürecek.
<p>Peki, yeni gelen aşılar nasıl uygulanacak? Toplum  Kovid-19’a karşı ne zaman bağışıklık kaz

Kısıtlamalar kalkıyor mu?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İHA fabrikası Ankara'da üretime başladı

Simpsonlar yine şoke etti! Bunu da bildiler