• $8,3143
  • €9,9913
  • 477.85
  • 1420
25 Mart 2018 Pazar 11:33 | Son Güncelleme:

İngiltere'de, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına (Brexit) karşı çıkanlar gösteri yaptı

İngiltere'de, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına (Brexit) karşı çıkanlar gösteri yaptı

İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecini resmen başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin yürürlüğe girmesinin yıldönümünde, İskoçya'nın Edinburgh kenti başta olmak üzere pek çok yerde gösteri düzenlendi.

'Brexit buna değmez'

AB yanlısı bir gençlik örgütü üyelerini ve yerel AB yanlılarını bir araya getiren gösteriler, "Brexit buna değmez" temasıyla düzenlendi.

Protestolarda, bir yıl önce Brexit'e oy verenlerin, geçtiğimiz yıl AB'den ayrılmanın ülkedeki etkisini gördükten sonra aldatıldıklarını düşündükleri vurgulanırken, Brexit karşıtı oy verenlerin ise itirazlarını sürdürdüklerine yer verildi.

İngiltere, 2016 yılının Haziran ayında yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almıştı. 29 Mart 2017'de de Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesi işletilerek ayrılık süreci resmen başlatılmıştı.

2017 yılının Haziran ayında başlayan müzakereler için, AB Komisyonu'nun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ve İngiltere Brexit Bakanı David Davis başkanlığındaki teknik ekipler görevlendirilmişti.

İngiltere ile AB Komisyonu Aralık ayında vatandaş hakları, AB'ye yapılacak ödemeler ve İrlanda adasındaki sınır sorununu kapsayan başlıklardan oluşan müzakerelerin birinci safhasıyla ilgili anlaşmaya varmıştı.

Taraflar arasında, Brexit sonrası ticari ilişkilerin ele alınacağı müzakerelerin başlaması bekleniyor.


(AA)

<p>THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 'Dünyanın en modern kargo terminalini açacağız. Aynı zaman

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Dünyanın en modern kargo terminalini açacağız

Tokat'ta bulunan tilki yavruları koruma altına alındı

İstanbul Havalimanı'nda göçmen kaçakçılığı

Balıkesir'in büyülü güzelliği Kuş Cenneti Milli Parkı